BRICS zirvesinde gözler Başkan Erdoğan'da olacak

Başkan Erdoğan zirveye damga vuracak. Başkan Erdoğan, çarşamba günü Güney Afrika’da yapılacak BRICS zirvesine İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Dönem Başkanı sıfatıyla katılacak. Zirvede gündem ise milli paralarla ticaret.

BRICS zirvesinde gözler Başkan Erdoğan'da olacak

Başkan Erdoğan, 10. BRICS Liderler Zirvesi'ne katılmak üzere 25-27 Temmuz tarihlerinde Güney Afrika'nın Johannesburg kentine gidecek.

İİT DÖNEM BAŞKANI OLARAK DAVETLİ

Dünya ekonomisinin yüzde 23'ünü elinde tutan, Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika'dan oluşturan BRICS ülkelerinin Liderler Zirvesi'ne Türkiye, İİT Dönem Başkanı sıfatıyla davet edildi. Erdoğan, BRICS Zirvesi çerçevesinde 27 Temmuz'da gerçekleştirilecek "BRICS Artı" oturumuna katılacak. Başkan Erdoğan'ın zirveye katılımı, Türkiye ile BRICS arasındaki ilk yüksek düzeyli temas olacak.

YOĞUN ZİRVE TRAFİĞİ

Başkan Erdoğan, zirvede bir dizi ikili görüşme gerçekleştirecek. Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Hindistan Devlet Başkanı Narendra Modi, Brezilya Devlet Başkanı Michel Temer ve Güney Afrika Devlet Başkanı Cyril Ramaphosa ile de bir araya gelerek ikili görüşmelerde bulunacak. İkili görüşmelerde ekonomi ve ticareti geliştirmek için önümüzdeki dönemde atılacak adımlar ele alınacak. Bu kapsamda özellikle milli paralarla ticaret ve bazı ticaret anlaşmaları da liderler arasında görüşülecek.

PUTİN VE Şİ İLE GÖRÜŞECEK

Erdoğan'ın Putin ile yapacağı ikili görüşmede özellikle Akkuyu ve Türk Akımı projelerinde gelinen son durum ele alınacak. İkili ekonomik ilişkileri geliştirmek üzere savunma, enerji ve turizm alanında atılacak adımları ele alacak iki lider, başta Suriye olmak üzere bölgesel gelişmeleri de değerlendirecek. Çin Devlet Başkanı Şi ile Erdoğan'ın görüşmesinde ise, iki ülke arasındaki ithalat ve ihracatı daha dengeli bir hale getirmek için atılabilecek adımlar ele alınacak.

FETÖ UYARISI YAPACAK

Güney Afrika Devlet Başkanı Ramaphosa ile görüşmesinde de ekonomi ilişkilerinin geliştirilmesini ele alacak olan Erdoğan, FETÖ ile ilgili uyarılarını yapacak. Erdoğan, FETÖ'nün tüm ülkeler için bir tehdit olduğu mesajını vererek, FETÖ ile mücadelede işbirliğine hazır olduklarını belirtecek. Erdoğan ile Brezilya Devlet Başkanı Temer arasındaki görüşmede ise iki ülke arasındaki ekonomik ve kültürel ilişkiler ele alınacak. Erdoğan, zirvenin ardından yine Afrika'nın güneyindeki diğer bir Afrika ülkesi Zambiya'yı ilk ziyaretini gerçekleştirecek. Görüşmelerde FETÖ ile mücadele konusu da ela alınacak.


Etiketler; #zirve #brics