Brüksel kan gölüne döndü : 34 ölü, 136 yaralı

Brüksel'de meydana gelen terör saldırısında can kaybı her geçen saniye artıyor. 34 kişinin yaşamını yitirdiği saldırılarda 136 kişi ise yaralandı. Yaralıların tedavisi sürerken bölgede güvenlik önlemleri alınıyor.

Brüksel kan gölüne döndü : 34 ölü, 136 yaralı

Belçika'nın başkenti Brüksel'deki Zaventem Havalimanı'nda iki ayrı patlama meydana geldi. Terör saldırısı olduğu belirtilen patlamada ilk belirlemelere göre en az 14 kişi hayatını kaybetti, 81 kişi yaralandı.

Havalimanında meydana gelen çifte saldırının ardından bu kez de AB kurumlarına yakın bir metro istasyonunda patlama gerçekleşti. Bu patlamada ise 20 kişi yaşamını yitirirken, 55 kişi de yaralandı. Brüksel'de tüm toplu ulaşımın durdurulduğu belirtildi.

Havalimanındaki patlamaların biri apronda, diğeri terminal binasında meydana geldi. Bir görgü tanığı patlamalardan birinin American Airways'in bürosunun bulunduğu yerin yakınında olduğunu iddia etti. Tanıklar patlamanın yerel saatle 08:00'den kısa bir süre önce yaşandığını aktardı.

Patlamanın ardından havalimanınındaki tüm yolcular tahliye edildi. Liman uçuşlara kapatıldı.

Belçika'nın başkenti Brüksel'deki Zaventem Havalimanı'na doğru giden tren seferleri durduruldu. Havalimanına giden tüm yollar da kapatıldı.
Havalimanı karşısında bulunan otel, sahra hastanesine çevrildi. Yaralıların tedavisi burada yapılıyor.

Bölgeden bildiren Anadolu Ajansı muhabiri gelişmeleri, "Patlamanın çok şiddetli olduğunu biliyoruz. Çok sayıda ambulans yönlendirildi, yollar kapatıldı. Havalimanından dumanların yükselmesi şiddeti göz önüne koyuyor" diye aktardı.

PATLAMANIN SEBEBİ İNTİHAR SALDIRISI

Belçika televizyonu VRT havalimanındaki patlamaların intihar saldırısı olduğunu bildirdi. Belçika Federal Savcısı da Brüksel Havalimanı'ndaki patlamanın intihar saldırısı sonucu gerçekleştiğini doğruladı.'ARAPÇA BAĞIRDI VE SİLAH SESLERİ DUYULDU'

Görgü tanıklarına göre, havalimanındaki patlama öncesinde birinin Arapça olduğu anlaşılan bir dilde bağırdı. Belçika'nın Belga Ajansı da, bu bilgiyi başka tanıklara dayanarak doğruladı. Görgü tanıkları, patlamalardan önce birkaç el silah sesi de duyuldu.

YILDA 23 MİLYON YOLCU ZİYARET EDİYOR

Zaventem Havaalanı Belçika'nın başkenti Brüksel'in 11 kilometre kuzeydoğusunda bulunuyor ve yıllık 23 milyon yolcu tarafından ziyaret ediliyor.

Patlama sonrası Zaventem Havalimanı'ndaki tüm uçuşlar, yakındaki diğer havalimanlarına yönlendirildi.

METRODA BİR PATLAMA DAHA

Brüksel'de havalimanındaki patlamaların ardından şehir merkezinde Maelbeek
metro istasyonunda bir patlama daha meydana geldi. Patlamada en az 20 kişi hayatını kaybetti, çok sayıda yaralı var. Metro istasyonunun başkentteki Schuman meydanına 200 metre uzaklıkta olduğu belirtildi.Reuters haber ajansı Brüksel'de Avrupa Birliği binalarının olduğu bölgeye yakın bir yerdeki metro istasyonunda yeni bir patlama olduğunu duyurdu. Maelbeek metro istasyonunda yaşanan patlamanın ardından Brüksel'deki tüm metro istasyonlarının kapatılması kararı alındı.

Belçika devlet televizyonu VRT metrodaki patlamada en az 10 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Patlamalardan hemen sonra Belçika'da ülke genelinde güvenlik seviyesi en yüksek nokta olan 4'e çıkarıldı.'EVİNİZDEN ÇIKMAYIN'

Avrupa Birliği Komisyonu'ndan yapılan açılamada, saldırıların ardından AB personeline evlerinden çıkmamaları için uyarıda bulunuldu.
Patlamaların ardından basın toplantısı düzenleyen Belçika Başbakanı Charles Michel ise, saldırıları "kör, vahşi ve korkakça" olarak tanımladı. Michel, "Bugün ülkemiz için kara bir gün. Soğukkanlı ve dayanışma içinde olmalıyız" dedi.

SALDIRILAR İNTİKAM İÇİN OLABİLİR

13 Kasım 2015'te meydana gelen ve 130 kişinin ölümüyle sonuçlanan Paris saldırılarını gerçekleştiren Salah Abdeslam, gerçtiğimiz cuma günü Belçika’nın başkenti Brüksel’de yakalanmıştı.

Brüksel'deki havalimanı ve metro istasyonu patlamalarının Abdeslam'ın yakalanmasına karşılık teröristler tarafından gerçekleştirilen intikam saldırıları olabileceğinden şüpheleniliyor.
Belçika İçişleri Bakanı Jan Jambon, Paris saldırganı Salah Abdeslam'ın yakalanmasından sonra teröristlerin intikam niteliğindeki bir saldırı gerçekleştirebilecekleri ihtimaline karşılık alarm durumunda olduklarını açıklamıştı.

Belçika İçişleri Bakanı Jambon ''Bir teröristi yakalamak diğerlerini harekete geçirebilir, bunu göz önünde bulunduruyoruz'' ifadesini kullanmıştı.IŞİD HESAPLARINDA SEVİNÇ

Brüksel'deki saldırıları henüz üstlenen olmadı. Sosyal medyada IŞİD'e yakınlığıyla bilinen hesaplarda ise saldırılar övüldü, bunları IŞİD'in yaptığı inancı dile getirildi.

Patlamaları övenlerden bazıları, Arapça olarak #Brusselsonfire (#Brükselyanıyor) etiketini kullandı. IŞİD destekçileri 13 Kasım'daki Paris saldırılarından sonra da #Parisyanıyor etiketi altında toplanmıştı.

Buna karşılık El Kaide destekçileri saldırıyla ilgili fazla bir paylaşımda bulunmadı, ana akım medyanın haberlerini paylaşmakla yetindi.
 
Avatar
serkan - 6 yıl
Terör her yerde aynı. Yine mahsum insanlar öldü. Gerçekten üzüldüm. Bu terörden besleyenleri bulup bir an önce adalete teslim etmemiz gerekir.
Avatar
Faruk - 6 yıl
Ne yazıkki terör artık Dünya'nın her yerinde var. PKK lılara bayrak açtırıp izin vererek teröre karşı sorumsuz davranan Belçika bu sefer ne yazıkki terorün kötü yüzü ile karşılaştı.