Charlie Hebdo dergisine silahlı saldırı: 12 ölü

Hz.Muhammed ile ilgili uygun olmayan yayınlar yapan Charlie Hebdo dergisine uzun namlulu silahlarla saldırı yapıldı. Dergiye yapılan saldırı tüm dünyanın konuştuğu konu haline geldi. İşte yapılan saldırının ayrıntıları ve o görüntüler.

Charlie Hebdo dergisine silahlı saldırı: 12 ölü

Fransa'nın başkenti Paris'teki haftalık mizah dergisi Charlie Hebdo gazetesinin binasına silahlı saldırı düzenlendi. Yüzü maskeli 3 kişi, Kalaşnikof tipi silahlarla Charlie Hebdo'nun Paris'teki merkezine girerek rastgele ateş açtı.

Paris Savcılığı, aralarında 2 polis ve dergide çalışan 4 karikatüristin de bulunduğu 12 kişinin öldüğünü, 3 kişinin ağır yaralandığını duyurdu.

Dergiye kimliği belirsiz bir kişi tarafından düzenlenen silahlı saldırıda yaralanan 11 kişiden 6'sının durumunun ağır olduğu bildirildi. 2 siyah kapşonlu adam ellerindeki kalaşnikoflarla binaya girdikten sonra ellerindeki uzun namlulu silahlarla gelişi güzel ateş ettikten sonra binadan kaçarak uzaklaştı.

GÖRGÜ TANIĞINDAN ŞOK İFADELER!

Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo'ya yapılan saldırıya tanıklık eden karikatürist Corinne Rey, saldırganların kendisine kapıyı açtırdığını belirterek, "Saldırganlar 'Biz El Kaideyiz' dediler" diye konuştu.

İngiliz gazetesi Mirror, Fransız basınına dayandırdığı haberinde görgü tanığının ifadelerine yer verdi.

Habere göre; karikatürist Corinne Rey, kızını hastaneye götürdükten sonra dergiye geldi. Rey, derginin kapısında iki silahlı kişiyle karşılaştı.

"KAPIYI BANA AÇTIRDILAR"

Rey, bu kişilerin tehditle kendisine şifreli kapıyı açtırdığını ve 5 dakika binada kaldıklarını söyledi.

"BİZ EL KAİDEYİZ DEDİLER"

Rey'in ifadesine göre, silahlı kişiler iyi derecede Fransızca konuşuyorlardı ve "Biz El Kaideyiz" dediler.

Karikatürist Rey, masanın altına saklanıp kurtulduğunu ifade etti.

Fransa'da dergiye yapılan ve 12 kişinin ölümüyle sonuçlanan saldırıda ilginç bir detay ortaya çıktı. Ölenlerin arasında ünlü karikatürist Georges Wolinski'nin de olduğu öğrenildi.

GEORGES WOLINSKI DE HAYATINI KAYBETTİ

Fransa'daki saldırıda hayatını kaybedenlerden birinin Türkiye'nin de yakından tanıdığı ünlü karikatürist Georges Wolinski'nin olduğu öğrenildi.

Daha önce Türkiye'ye de gelen Georges Wolinski, dünya çapında hayranlık duyulan bir isim.

Georges Wolinski 1934 Tunus doğumludur.

DÜNYACA ÜNLÜ 2 KARİKATÜRİST ÖLDÜRÜLDÜ

Charlie Hebdo'ya düzenlenen saldırıda öldürülenler arasında dünyaca ünlü iki karikatürist de yer alıyor. Gelen haberlere göre derginin genel yayın yönetmeni Stephane Charbonnier'nin ağır yaralı olduğu, çizer Jean Cabut'un ise öldüğü bildiriliyor. Uzun süredir ölüm tehditleri alan Charbonnier, polis korumasında yaşıyordu. Charbonier, Fransa'nın en ünlü karikatüristlerinden biri oalrak biliniyor.

2015'TE DİŞLERİMİ FIRÇALARIM, 2022'DE ORUÇ TUTARIM!

Silahlı en az iki kişinin saldırısına hedef olan ve en az 12 kişinin yaşamını yitirdiği Fransız Charlie Hebdo dergisi, bugünkü son sayısında da ilginç bir kapakla çıkmıştı.

Charlie Hebdo, 7 Ocak tarihli son sayısının kapağında Fransız yazar Michel Houellebecq'e yer verdi. Yazar, üç haftadır Fransa'da büyük tartışma yaratan ve bugün kitapçılarda yer alacak Soumission (İtaat) isimli romanında 2022 yılında Elysee Sarayı'na Müslüman bir cumhurbaşkanının seçilmesini konu ediyor.

Dergi de bugünkü kapağında yazarın fotoğrafına yer vererek "Sihirbaz Houellebecq'in tahminleri: 2015'te dişlerimi kaybederim, 2022'de de oruç tutarım" ifadelerini kullandı.

MERKEZİ ATEŞE VERİLMİŞTİ

Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo, Kasım 2011'de "Hz. Muhammed" karikatürleri yayımlamış, ardından başlayan protesto gösterilerinde derginin editoryal işlerinin yürütüldüğü Paris'teki merkezi ateşe verilmişti.


Dergi buna rağmen, 19 Eylül 2012'de bu kez Hz. Muhammed'e hakaret içeren karikatürler yayımlamış ve pek çok ülkede büyük tepkilerle karşılaşmıştı.

FRANSA'DA KIRMIZI ALARM VERİLMİŞTİ AMA..

Hz. Muhammed'in karikatürlerini yayınladığı için tepki toplayan Fransız dergi Charlie Hebdo'ya yapılan saldırı, aylardır önlem alan Fransız güvenlik güçlerinin zaafiyetini ortaya koydu.

Fransa'nın önde gelen mizah dergilerinden Charlie Hebdo'ya bir saldırı düzenlendi. Yapılan saldırıda 12 kişi hayatını kaybederken 9 kişi de yaralandı. Derginin çalışanlarının büyük bir bölümü, katliamdan çatıya çıkarak kurtulabildi.