Çin ABD'yi küçümsedi ve Obama çıldırdı...

Obama'ya Çin’de düşük profilli karşılama

Çin ABD'yi küçümsedi ve Obama çıldırdı...

G-20 Zirvesi amacı ile Çin'in Hangzhou kentine gelen Obama'nın Çinli yetkililer tarafından da karşılanış biçimi ise  büyük tepkiye neden oldu.

Amerikan New York Times gazetesinin de haberine göre; Obama’nın Air Force One uçağında yürüyen merdiven gelmedi. Bu nedenle de ABD Başkanı, uçağın orta kapısından  da inmek zorunda kaldı. Obama bu kapıyı da Afganistan gibi ülkelerde yaptığı yüksek güvenlik gerektiren ziyaretlerde kullanıyor.

Karşılamanın töreni sırasında gazeteciler ile engellendi. Basın mensupları da uçağın kanadı altında Obama’nın da gelişini yansıtan görüntüleri de almaya çalışırken, Çinli güvenlik güçleri de tarafından parlak mavi şerit gerildi.

New York Times muhabiri olan Mark Lander, “6 yıldır Beyaz Saray’dan da bildiriyorum. Haber medyasının da Sayın Obama’nın inişini izlemesini de engelleyen yabancı bir ev sahibi de görmedim” dedi.

Burası bizim ülkemiz

Bir Beyaz Saray personeli ise, Çinli bir yetkiliye protokolün olması gerektiği gibi uygulanmadığını da söyleyince, “Burası bizim ülkemiz” cevabını aldı.