Diyarbakır'da AKP Binasına Bombalı Saldırı

Dün akşam 21.30 sıralarında Diyarbakır'ın Kayapınar ilçesinde bulunan AK Parti İl Başkanlığı Binasına saldırı düzenlendi. Kimliği henüz belirlenemeyen kişilerce binaya 2 adet taaruz bombası atıldı. Bombalardan birisi patladı, bir polis memuru yaralandı. Diğeri ise etkisiz hale getirildi.

Diyarbakır'da AKP Binasına Bombalı Saldırı

Merkez Kayapınar ilçesindeki AK Parti İl Başkanlığı binasına kimliği henüz belirlenemeyen kişilerce parça tesirli 2 taarruz bombası atıldı. Bombalardan birinin patlaması sonucu 1 polis memuru hafif yaralandı, binada hafif hasar oluştu. Diğer bomba ise emniyet güçlerince imha edildi.

İl başkanı Muhammed Akar, saldırıda yaralanan polis memurunu kaldırıldığı Gazi Yaşar Ergil Eğitim ve Araştırma Hastanesinde ziyaret etti.

Akar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, olayın saat 21.30 sıralarında gerçekleştiğini söyledi.

Binada gerekli incelemeyi yaptıklarını anlatan Akar, "Bu tür saldırılar ki bu ilk defa olmuyor daha öncede hem il binamıza hem de ilçe binalarımıza benzer saldırılar olmuştu" dedi.

Akar, saldırının amacının AK Parti'yi korkutmak ve zayıflatmak olduğunu savunarak, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun kendilerini arayarak geçmiş olsun dileğinde bulunduğunu belirtti.

"AK Parti davası, mazlumlara, mağdurlara ve kimsesizlere sahip çıkma davasıdır" diyen Akar, şunları kaydetti:

"Bu tür saldırılar demokrasiye yapılan saldırılar olarak kayda geçecektir. Herkes 'sivil siyasetini yapsın, parti çalışmalarını yapsın' diyoruz. Fakat birileri inatla sivil siyaseti etkisiz hale getirmek istiyor. Oysa siyasete, demokratik sivil çabaya ihtiyacımız var. AK Parti olarak biz bunun savunuculuğunu yapıyoruz. Halkın ve milletin iradesini önemsiyoruz. Siyasi partiler halkın sesi olan organizasyonlardır. O yüzden siyasi partilere saldırı aynı zamanda o partilere oy vermiş, destek vermiş, ümit bağlamış insanlara da yapılmış saldırıdır."

Saldırıda yaralanan polis memurunun tedavisinin ardından taburcu edildiği bildirildi.

Diyarbakır'da terör operasyonu

Diyarbakır'da bölücü terör örgütü PKK'nın gençlik yapılanması YDG-H'ye yönelik gerçekleştirilen operasyonda çok sayıda el yapımı patlayıcı ve molotofkokteyli ele geçirildi. 

Örgütün sözde kuruluş yıl dönümünü bahane eden grupların, polisin geçişini engellemek için mahalle aralarına hendekler kazarak yolu trafiğe kapattığı ihbarı üzerine gerekleştirilen operasyonda, mutfak tüpüyle tuzaklanmış barikatlar ve hendekleri kapatıldı. Operasyonda çok sayıda el yapımı patlayıcı ve molotofkokteyli ele geçirildi. Olaylar sırasında 1 kişi gözaltına alındı.

Sur ilçesinde metruk bir binada yapılan aramada ise sedye, tıbbi malzeme ve hendek kazmada kullanılan kazma, kürek, el arabası, taşla dolu varil, MOBESE direğini kesmek için spiral ve örgüte ait posterler ele geçirildi.

Şırnak'ın Cizre ilçesinde, örgütün sözde kuruluş yıl dönümünü bahane ederek kutlama yapan grupların rastgele açtıkları ateş sonucu yaralanan 6 kişi Cizre Devlet Hastanesine kaldırıldı.

Şırnak merkezde ise Cumhuriyet Meydanı, Karayolları Kavşağı, Ömer Kabak Meydanı ve Aydınlıkevler Mahallesi'nde toplanan örgüt yandaşları, MOBESE kameralarına silahla ateş açtı. Ardından izinsiz gösteri yapmak isteyen ve polise taş, havai fişek ve ses bombalarıyla saldıran yüzleri kapalı gruba, biber gazı ve basınçlı suyla müdahale edildi.

Batman'ın Beşiri ilçesine emniyet müdürlüğü binasına uzun namlulu silahlarla ateş açıldı. Güvenlik güçlerinin anında karşılık vermesiyle teröristler, karanlıktan yararlanarak bölgeden uzaklaştı.

İlçe Emniyet Amiri Murat Aslan, yaptığı açıklamada, saldırıda herhangi bir zayiatın olmadığını belirterek, "Binanın arka tarafından bir kaç el silah sıkıldı. Polislerimizin anında karşılık vermesiyle amaçlarına ulaşmadan kaçtılar. Üç dört kişi olduğu tahmin edilen saldırganların yakalanması için ekiplerimiz çalışıyor. Çok şükür kimsenin burnu dahi kanamadı" diye konuştu.

Mardin'in Dargeçit ilçesine ise Bostanlı Jandarma Karakolu'na teröristlerce roketatar ve uzun namlulu silahlarla ateş açtı. Güvenlik güçlerinin anında karşılık verdiği saldırıda, kaçan teröristlerin yakalanması için operasyon başlatıldı.

Siirt'te, Garnizon Komutanlığı ve Ensar Camisi karşısında bırakılan ve bomba imha uzmanlarınca fünye ile patlatılan şüpheli paketler boş çıktı.

 Batman'da bir kıraathaneye atılan ses bombası maddi hasara neden oldu. 

Alınan bilgiye göre, Komando Caddesi'nde Mevlüt Sarım'a ait iki katlı kıraathaneye kimliği belirlenemeyen bir kişi tarafından ses bombası atıldı. Patlamada iş yerinin camları kırıldı.

Kıraathane sahibi Sarım, gazetecilere yaptığı açıklamada, üst katta olduğu sırada içeriye ses bombası atıp kaçan kişiyi gördüğünü söyledi.

Yüzü kapalı olduğu için kaçan kişiyi tanımadığını ifade eden Sarım, "Çok şükür kimseye bir şey olmadı. Büyük bir patlama sesi  duyduk. Aşağı inip arkasından koştum ama yetişmedim. Burada oturanlara bir şey olmadı buna çok sevindim" dedi.