Diyarbakır'da polise şiddetli saldırı !!

Diyarbakır'da polise şiddetli saldırı yapıldı. Silvan'da hendekleri kapatmak için mahallelere giden polis ekiplerine pusu kuran teröristlerce ateş açıldı. Çatışma çıktı, sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Diyarbakır'da polise şiddetli saldırı !!

Diyarbakır'ın Silvan İlçesi'nde PKK'nın gençlik yapılanması YDG-H'lilerin sokaklara kazdıkları hendekleri kapatmak için mahallelere giden polis ekiplerine teröristlerce ateş açıldı. Polisin de karşılık vermesi üzerine çatışma çıktı. Jandarmanın saat 14.00 sıralarında zırhlı araçlarla Tekel ve Mescit Mahallesi'ne girdikleri görüldü. İlçede 3 mahallede saat 12.00'den sonra sokağa çıkılması yasaklandı. Camilerden yapılan anonslarda ikinci bir duyuruya kadar halktan sokağa çıkmamaları istendi.

Silvan Emniyet Müdürlüğü ekipleri bu sabah saatlerinde yeniden mahallelere giderek hendekleri kapatmak istedi. Ancak polis ekiplerine PKK'lı teröristler tarafından ateş açıldı. Polislerin de karşılık vermesi üzerine çatışma çıktı. Çatışmalar bazı sokaklarda devam etti. Mahalle sakinlerinin bir bölümü olaylar yüzünden evlerinden ayrılıp yakınlarının yanına gitti. Olaylar nedeniyle ilçede esnafın büyük bölümü kepenk kapattı. Özellikle Tekel ve Mescit mahallerinde çatışmalar devam ediyor.

3 MAHALLEDE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI
 
Güvenlik güçlerine YDG-H'lilerin ateş açması üzerine çıkan çatışma ve önlem amacıyla jandarma ekiplerinin mahallelere girmesinin ardından Silvan Kaymakamlığı, olayların sürdüğü Tekel, Konak ve Mescit mahallelerinde saat 12.00'den itibaren sokağa çıkılmasını yasakladı. Kaymakam Murat Kütük imzası ile İlçe Müftülüğü'ne gönderilen karar camilerden yapılan anonslarla halka duyuruldu. Anoslarda, halktan ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkmamaları istendi.

ASKERLER İLÇEDE  
 
Silvan'da olayların sürdüğü Tekel ve Mescit mahallerine bugün saat 14.00'den itibaren jandarma da zırhlı araçlarla girdi. Jandarma mahalle aralarına girerek, önlem almaya başladı. Mahallelerin girişlerinde önlem alan polis ekipleri giriş ve çıkışlara izin vermiyor.

OPERASYONDA ÇOK SAYIDA BOMBA ELE GEÇİRİLDİ 

Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde yasa dışı eylemlerde kullanılmak üzere hazırlanan 10 adet güçlü bir patlayıcıya çevrilmiş mutfak tüpü tipi bomba, bomba yapımında kullanılan 100 kilogram kimyasal madde, 61 adet el yapımı bomba ve çok sayıda patlayıcı madde ele geçirildi.