Doğu’ya Büyük Yatırım Paketi Açıklandı

Başbakan Binali Yıldırım, “Doğu ve Güneydoğu Yatırım Destek Hamlesi Tanıtım Programı” kapsamında gerçekleştirdiği Diyarbakır gezisinde bölgenin ekonomisi adına önemli açıklamalarda bulundu.

Doğu’ya Büyük Yatırım Paketi Açıklandı

Yeni yatırım destek programı hakkında Diyarbakırdaki Cahit Sıtkı Kültür Merkezi’nde konuşan Başbakan Binali Yıldırım, sözlerine öncelikle ünlü şair Cahit Sıtkı Tarancı’nın “Memleket İsterim” isimli şiiri ile başladı ve ardından Doğu’da, Diyarbakır’da olmaktan ve bölge için yeni bir başlangıç yapmaktan gurur duyduğunu dile getirdi.

Başbakan Yıldırım, merakla beklenen ekonomi destek paketini açıkladı ve paket kapsamında öncelikle toplamda 800 bin kişiye istihdam sağlayacaklarını, bu istihdamın 200 binlik kısmının doğudaki 23 ilde olacağı ve önümüzdeki 4 yıl içerisinde toplam 140 milyar liralık bir yatırım yapmayı planladıklarını belirtti. Açıklanan ekonomi destek paketinde en çok dikkat çeken ayrıntılardan birisi de doğudaki terörden en çok zararı gören 7 ilde öncelikli olarak 10 milyar liralık bir yatırım yapılacak olması oldu.

Toplamda 36 bin yeni konutun terörden en çok zarar gören Sur, Şırnak, Nusaybin ve Yüksekova’ya yapılacağını belirtti. 7 il için ayrılan 10 milyar liralık bütçenin yanı sıra bireysel zarara uğrayan vatandaşlar için de 225 milyon lira ödeneceğini açıklayan Başbakan Binali Yıldırım, 23 ilde oluşturulacak cazibe merkezleri ve iş olanakları ile bölgeyi Türkiye ekonomisine kazandıracaklarını ifade etti.