Ehliyet alacaklara yeni dönem başladı

Yeni sürücü belgeleri için vatandaşlardan tek hekimden alınan "Sürücü olur" sağlık raporu, 1 biyometrik fotoğraf, parmak izi, sürücü belgesi değerli kağıt bedeli ile hizmet bedeli olan 15 liranın anlaşmalı bankalara yatırıldığını gösteren ödendi belgesi istenecek.

Ehliyet alacaklara yeni dönem başladı

 Ehliyetlerini değiştirmek isteyen sürücülerden biyometrik fotoğraf, sağlık raporu ve parmak izi istenecek. 

 
İçişleri Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, Karayolları  Trafik Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle mevcut sürücü belgeleri 1 Ocak  2016'dan itibaren değiştirilmeye başlanacak. 
 
Bu kapsamda mevcut sürücü belgeleri 5 yıl içinde yeni tip sürücü  belgeleriyle değiştirilecek. Yeni sürücü belgeleri, uluslararası standartlara  sahip olduğu için diğer ülkelerde de kullanılabilecek. Yeni sürücü belgeleri için  vatandaşlardan şu belge ve işlemler istenecek: 
 
"Tek hekimden alınan 'Sürücü olur' sağlık raporu, 1 biyometrik  fotoğraf, parmak izi, sürücü belgesi değerli kağıt bedeli ile hizmet bedeli olan  15 liranın anlaşmalı bankalara yatırıldığını gösteren ödendi belgesi." 
 
Vatandaşlar bu belgelerle emniyet müdürlüklerinin trafik tescil şube  müdürlüklerine başvuracak. 
 
POSTAYLA TESLİM EDİLECEK
 
Yeni tip ehliyetler tek basım merkezinde basılıp sürücülerin adresine  postayla gönderilecek. 
 
Yeni tip sürüsü belgeleri, minibüs, otobüs, kamyon ve çekici sınıfları  için 5 yıl, motosiklet, Otomobil, traktör ve iş makinesi sınıfları için 10 yıl  geçerli olacak. Ehliyetler, bu sürenin sonunda, sürücü sağlık kontrolünden  geçirilerek yeniden düzenlenecek. 
 
İlk defa sürücü belgesi alanlar ile herhangi bir sebeple sürücü  belgesi iptal edilmiş olup da yeniden sürücü belgesi alanlar, belgenin alındığı  tarihten itibaren 2 yıl süreyle aday sürücü olarak kabul edilecekler. 
 
17 SINIFTAN OLUŞUYOR
 
9 sınıftan oluşan mevcut sürücü belgelerinin aksine yeni tip sürücü  belgesi 17 sınıftan oluşacak. Otomobil ve kamyonet kullanmak için B, kamyon ve  çekici kullanmak için C, minibüs kullanmak için D1, minibüs ve otobüs kullanmak  için D sınıfı ehliyete ihtiyaç duyulacak. 
 
Lastik tekerlekli traktör kullanacaklar F, iş makinesi kullanacaklar  ise G sınıfı sürücü belgesi alacaklar. 
 
B sınıfı sürücü belgesiyle kullanılan araçlara takılan ve azami yüklü  ağırlığı 3 bin 500 kilogramı geçmeyen römork içeren birleşik araçları kullanmak  içi "BE" sınıfı ehliyet istenecek. 
 
Azami yüklü ağırlığı 3 bin 500 kilogramın üzerinde olan ve 7 bin 500  kilogramı geçmeyen kamyon ve çekiciler için C1 sınıfı ehliyet gerekecek. 
 
C sınıfı sürücü belgesiyle kullanılan araçlara takılan ve azami yüklü  ağırlığı 750 kilogramı geçen römork veya yarı römorktan oluşan birleşik araçlar  için "CE" sınıfı ehliyet istenecek. 
 
İki, üç ve dört tekerlekli motorlu bisikletler için M, silindir hacmi  125 santimetreküpü, gücü 11 kilovatı ve gücünün ağırlığına oranı 0,1'i geçmeyen  sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosiklet ile gücü 15 kilovatı geçmeyen 3  tekerlekli motosikletler için A1 sınıfı ehliyet gerekecek. 
 
EHLİYET VERME İŞLEMİ NÜFUS MÜDÜRLÜKLERİNDE
 
Meclis'te bekleyen yeni yasa tasarısı ile ehliyet verme işlemleri 1  yıl içinde Emniyet Genel Müdürlüğü yetkisinden alınarak nüfus müdürlüklerine  devredilecek. Ancak hükümet isterse bu süreyi uzatabilecek. 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.