Erdoğan: Sanayide dışa bağımlı olmamalıyız

Aselsan tarafından kurulan Harp Teknolojileri Merkezi'nin açılış töreninde konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Aselsan'ın Kıbrıs harekatından sonra kurulduğunu vurgulayarak sanayi konusunda dışa bağımlı olunmamasının altını çizdi.

Erdoğan: Sanayide dışa bağımlı olmamalıyız

Askerî Elektronik Sanayii ASELSAN'ın Gölbaşı'ndaki Radar ve Elektronik Harp Teknolojileri Merkezi'nin açılış törenine katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,  "Atasözümüz mevcut ya; hırsızlar bizi hane sahibi yaptı" diyen Erdoğan, günümüzde NATO müttefiki bazı ülkelerin Türkiye'ye duydukları kıskançlıktan ötürü yardımı esirgediklerini söyledi.


Erdoğan:
"74 Kıbrıs harekatında gördük. Yanımızda olan, olması gerekenler bir anda bize tüm desteklerini kestiler. İyi ki kestiler. Onlar bize orada desteklerini kestiler ve susturma tekniklerini kullanmak suretiyle telsizlerimiz çalışamaz hale geldi. Ondan sonra geldik Askerî Elektronik Sanayii ASELSAN'ı kurduk. Atasözümüz mevcut ya; hırsızlar bizi hane sahibi yaptı. Olay bu." dedi. ASELSAN'ın ülkenin gururu olduğunu ifade ederek "40. yılında 40 bin defa Maşallah" diyen Erdoğan, Çanakkale Savaşları ile 200 yıllık bir hüsran döneminin geride bırakıldığını söyledi. Cumhuriyetle beraber tayyare, tank ve araba üretimi gerçekleştirildiğini ancak ufak teknik sebeplerden ötürü atik üretimine geçilmeden vazgeçildiğini ifade eden Erdoğan:"Yıl oldu 2015. Biz hâlâ yerli tasarım otomobil için kapı kapı dolaşıyoruz. O tarihlerde kaçırılan fırsatların, heba edilen imkânların, karşılıksız bırakılan emeklerin bedelini Türkiye uzun seneler çok ağır şekilde ödedi. Bu ulus çok güç şartlar çalışarak ortaya koyduğu birikimi yurtdışından alınan uçaklara, tanklara, otomobillere tahsis etmek zorunda kaldı. Üretmekte ürkek davrananlar, ithal etmekte pek yürekli çıktılar. Sıkıntı burada." diye konuştu.Savunma sanayisinin bugün binden fazla şirketten müteşekkil olduğunu kaydeden Erdoğan, "Tasarımında teknolojisine kadar her safhasını kendimizin yürüttüğü projelerde elde edilen başarılar bize daha büyük hedefler için ümit veriyor" diyerek Altay tankı, ATAK helikopteri, ANKA insansız hava vasıtayı, HürKuş eğitim uçağı gibi projelerden örnekler verdi.


Erdoğan:
"Benim gönlümde tasarımında üretimine kadar içinde yer almadığımız hiçbir savunma endüstri ürünün hazır olarak alınıp kullanılmasına razı değiliz. Bunlar bizim stratejik meselelerimizdir. Eğer biz burada yüzde çehre imalatı yapamazsak, şayet birilerine muhtaç olursak gereksinim duyduğumuz anda dirseğini çevirdiklerinde biz orada duman oluruz. Şuanda bunu bize yapıyorlar gene. Ama hangi başlıkta olduğunu açıklayamayacağım. Biliyorum ve üzülüyorum. Bunlar güya arkadaş ülkeler. Beraber olduğumuz ülkeler. Güya dayanışma halinde olduğumuz, NATO'da birlikte olduğumuz ülkeler. Ama bir kıskançlıktır, kalkıp vermiyorlar. Son anda, niye? Güçlü bir Türkiye istemiyorlar." dedi.