Erken seçim tarihi belli oldu mu? Erken seçim ne zaman?

Erken seçim için tarih belli oluyor. Meclis'in seçim kararı alması durumunda bunu "en kısa sürede" yapmayı hedefleyen AK Parti'de 18 ya da 25 Ekim tarihi dillendiriliyor.

Erken seçim tarihi belli oldu mu? Erken seçim ne zaman?

AK Parti'de, MHP ile koalisyon ya da azınlık hükümetine MHP'nin destek vermesi seçeneklerine sürpriz gözüyle bakılırken, Meclis'ten seçim kararı alınması ve bazı düzenlemelerin yaşama geçirilmesi modeline MHP'nin yeşil ışık yakması bekleniyor. Meclis'in seçim kararı alması durumunda da bunu "en kısa sürede" yapmayı hedefleyen AK Parti'de 18 ya da 25 Ekim tarihi dillendiriliyor.

ROTA MHP'YE ÇEVRİLDİ

CHP ile yürüttüğü koalisyon görüşmelerinden sonuç alamayan Başbakan Ahmet Davutoğlu, rotasını MHP'ye çevirdi. Ancak kulislere yansıyan bilgiler, pazartesi günü MHP lideri Devlet Bahçeli ile yapılacak görüşmede bir koalisyon ortaklığından çok ülkeyi seçime götürecek hükümetin niteliği üzerinde değerlendirme yapılacağını gösteriyor.

Davutoğlu'nun dosyasında ise, "MHP ile kısa süreli, seçime kadar koalisyon", "MHP'nin desteği ile mevcut hükümetin Meclis'ten seçim kararı alması ve bazı düzenlemelerin çıkartılması", MHP'nin desteği ile seçime kadar azınlık hükümeti kurulması" gibi modeller olacak.

Meclis'in seçim kararı almaması durumunda Cumhurbaşkanı'nın dört partinin temsilci vereceği bir seçim hükümeti kurması modelinin zorunluluk haline geleceğini MHP'ye anımsatacak olan AK Parti'de, MHP'nin kırmızı çizgisi olan "HDP'li hükümet" seçeneğini anımsatarak bu yolla sonuç almayı da deneyecek. Bu modeli ne Cumhurbaşkanı ne MHP ne de AK Parti'nin istemediği vurgulanacak.

AK PARTİ'DE 18 YA DA 25 EKİM TARİHLERİ ÖNE ÇIKIYOR


AK Parti'de, MHP ile koalisyon ya da azınlık hükümetine MHP'nin destek vermesi seçeneklerine sürpriz gözüyle bakılırken, Meclis'ten seçim kararı alınması ve bazı düzenlemelerin yaşama geçirilmesi modeline MHP'nin yeşil ışık yakması bekleniyor. Meclis'in seçim kararı alması durumunda da bunu "en kısa sürede" yapmayı hedefleyen AK Parti'de 18 ya da 25 Ekim tarihi dillendiriliyor. Türkiye'nin kasım ayının ortasında G-20 Zirvesi'ne ev sahipliği yapacak olması nedeniyle kasım ayından önce seçim ihtimali konuşuluyor.

Başbakan Davutoğlu'nun CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile yaptığı koalisyon ortaklığı görüşmelerinden sonuç çıkmaması üzerine erken seçim ilk seçenek olurken, gözler MHP ile pazartesi günü yapılacak görüşmeye çevrildi.

DÖRT SEÇENEK MASADA


AK Parti, MHP'nin önceki akşam yaptığı açıklamada, "azınlık hükümeti" seçeneğini kapatması nedeniyle bu seçeneği güçlü biçimde dile getirmeyecek. Yapılan değerlendirmelerde "azınlık hükümeti" de dahil olmak üzere; "Bütçe dönemini de içeren kısa süreli koalisyon hükümeti", "Meclis kararıyla ekim ya da kasımda seçim", "Takvimi ve gündemi belli olan yani bazı yasal düzenlemelerin yapılarak seçime gidilmesi" olmak üzere dört seçenek olduğu ifade ediliyor. MHP ile erken seçimde anlaşılması durumunda mevcut hükümet ile seçime gidilip gidilmeyeceği de ele alınacak.

TAŞIMALI OY DÜZENLEMESİ

MHP ile ortaklık kurulması ya da MHP'den Meclis kararı için dışarıdan destek güvencesi alınması durumunda bazı düzenlemeler gündeme getirilecek. Köylerdeki vatandaşların il ve ilçe merkezlerine taşınarak oy kullanabilmelerinin önü açılacak yasal düzenleme yapılacak. İktidarın bir süredir üzerinde çalıştığı model ile güvenlik riski bulunan köylerdeki vatandaşların il ve ilçe merkezlerine taşınarak farklı sandıklarda oy kullandırılması planlanıyor. Böylece PKK'nın köylerde kurduğu baskının da ortadan kaldırılması hedefleniyor. Köylerden taşınan vatandaşların hangi sandıkta oy kullandığı da belli olmayacağından HDP'ye köylerde tulum oy çıkmayacağı savunuluyor. Bu düzenlemeye MHP'nin de sıcak bakabileceği ifade ediliyor.
Kulislerde AK Parti'nin barajın düşürülmesi teklifini de MHP'ye sunabileceği, bu konuda CHP'den de destek isteyebileceği konuşuluyor.

"TAMİR SÜRECİ"

AK Parti'de Başbakan'a yakın kaynaklar, MHP ile koalisyon kurulabilmesi için öncelikle bir, "tamir süreci" başlatılması gerektiğine de işaret ediyor. MHP ile yapılacak görüşmede AK Parti cephesinde bir sürpriz olmayacağını ifade eden kaynaklar, "Bizim tutumumuz belli. Ancak Sayın Bahçeli, bugüne kadar kullandığı aşırı sert üslubu bir kenara koyar, şartsız masaya oturursa o zaman bir sürpriz olabilir. Ancak Cumhurbaşkanı ile ilgili tutumlarının aynı olduğunu, pozisyonunu koruduklarını yaptıkları açıklama ile ifade ettiler. Bu tutumun görüşmede değişip değişmeyeceğini, görüşmede göreceğiz" diye konuştu.