Eskişehir'de Özel Okul ve Dershanelere Silahlı Baskınlar Devam Ediyor

Eğitim kurumlarına polisli baskın düzenleyen görevlilerin tavrı ve soruları herkesi şok ediyor. Çöp kovasının renginden bıçakların tahta sapına kadar okulu sorgulayan görevliler komedi filmlerini aratmayan bir teftiş gerçekleştirdi. Okulların polis eşliğinde teftiş edilmesi ise eleştirildi.

Eskişehir'de Özel Okul ve Dershanelere Silahlı Baskınlar Devam Ediyor

 Eskişehir’de polislerle birlikte okul basan görevlilerin eksiklik dediği hususlar şoke etti: Kağıt havlu yok. Meyveli süt ve ayran satılıyor. Tartı yok. Öğrenciler beslenme çantası getirmiyor.

Özel Samanyolu Okulları ile FEM’e bağlı dershanelere polis nezaretinde 8 ayrı kurum tarafından yapılan baskında, ancak komedi filmlerinde görülebilecek hususlar eksik diye nitelendirildi.

Başarılarıyla 33 yıldır herkesin takdirini kazanan okul ve dershanelerde, çöp kovasının yuvarlak olmaması, kağıt havlunun bulunmaması, çalışanların el kesiklerinde mavi renkli yara bandı kullanmaması eksik olarak gösterildi.

ZULMEDENLER UTANMALI

Kurumların avukatı Selamet Şen, 30 ve 31 Temmuz’da Eskişehir’de polis nezaretinde 3 ayrı otobüsle 8 ayrı devlet kurumunun eğitim kurumlarını bastığını söyledi. Türkiye’nin yangın yerine döndüğü günlerde 30 yıllık eğitim kurumlarının yangından mal kaçırır gibi basılmasına anlam veremediğini anlatan Şen, “Ben bunları söylemekten utanıyorum. İnşallah zulmedenler de utanır ve kendilerine gelir” dedi.

MİLLİ EĞİTİM CEVAP VERDİ

Yapılan baskınlara ilişkin Eskişehir Milli Eğitim Müdürlüğü'ne eksiklikleri sorduklarında, kurumların eksikliklerine ilişkin gelen cevabi yazıyla adeta şoke olduklarını anlatan avukat Şen, ilgili yazıda belirtilen eksikleri şöyle sıraladı:

ÜNLÜLERİN FOTOSU YOK!

“Çöp kovası yuvarlak ve çelikten değil, ayak basma yeri bulunmuyormuş. Sıvı el sabunu var ama kağıt havlu yok denildi. Çalışanların el kesiklerinde mavi renkli yara bandı kullanmadığı yazılmış. Tartı ve boy ölçme aletinin olmadığı ve öğrencilerin boy ve kilo ölçümlerinin rutin aralıklarla yapılmadığı eksik diye yazılmış.”

Şen eksiklik diye tespit edilen diğer gülünç durumları da şöyle anlattı: “Kurum tabelasının kenarı 90 santimden azmış. Bu tabelada MEB logosu sol tarafta değilmiş. Kurumun, dershane dahil uygun bir köşesinde kuruma hizmeti geçmiş kişi, kuruluşların, mezun olan ünlülerin ve kurum yöneticilerinin fotoları ve yaptıkları hizmetleri anlatan tablo yokmuş.

Bina içi yönlendirme tabelalarında yazı meşale alevine blok olarak yazılmamış. Kurumda meyveli süt ve ayran ile paket halinde cips satışı yapılıyormuş.”

BIÇAKLAR TAHTA SAPLI

Öğrencilerin beslenme çantası getirmemesinin bile raporda bir kusur olarak gösterildiğini belirten avukat Şen, “Bıçaklık sisteminin bulunmadığı, bıçakların saplarının tahta olduğu eksiklik olarak gösterilmiş” dedi.

İŞTE O TRAJİKOMİK SORULAR

Okul baskınlarında okul yönetimine yöneltilen trajikomik sorular pes dedirtti. Döner arkasında bomba arayan, merdiveni adımlayarak ölçen görevlilerin sorduğu ilginç sorulardan bazıları şöyle:

- Bu madalyalar gerçek mi?

- Işıldağınız otomatik yanıyor mu?

- Park yapılamaz levhanız var mı?

- Çöp tenekesinin üzerinde çöp kutusu yazıyor mu?

- Tabeladaki meşale silik mi?

- Bayrak dalgalı mı düz mü?

- Domates ve eti nereden alıyorsunuz?

- Hz. Muhammed’in (SAS) adına niçin kurban kestiniz?

- Bina ruhsatınız var mı?

- Teneffüs zili çalıyor mu?

- Asansör kaç kişi taşıyor?

- Müzik odasında neden org var?

- Akvaryumun dışında başka hayvan yetiştiriyor veya besliyor musunuz?

- Atatürk posteri, İstiklal Marşı ve Gençliğe Hitabe kurumlarınızda var mı?

- Atatürk posterinin üzerinde Mustafa Kemal yazıyor mu?

- Atatürk'ün doğum ve ölüm tarihi var mı?

- Yangın merdiveni neden 5 santimetre daha geniş?