FETÖ’nün kiralık kasalarından milyar dolarlar çıktı

Bank Asya’dan 17 Aralık sonrası silinen 800 bin hesabın sırrı ortaya çıktı.

FETÖ’nün kiralık kasalarından milyar dolarlar çıktı

FETÖ’nün kiralık kasalarından milyar dolarlar çıktı
Bank Asya'da 17 Aralık sonrası kayıtları silindiği belirlenen 800 bin hesaptaki 2 milyar liraya yakın paranın batık kredi olarak gösterilerek FETÖ'ye aktarıldığı ortaya çıktı. 
81 ilde çeşitli banka şubelerindeki kiralık kasalarda da FETÖ'cü şirket ve şahısların örgüt için topladığı 3 milyar liralık döviz, altın, çek, mücevher ve hisse senedi bulundu
Bank Asya'da kayıtları silinen 800 bin hesabın sırrı ortaya çıktı. FETÖ'nün örgüt çarkı içinde başta işadamları olmak üzere örgüt üyelerinin bankadan kullandığı milyarlarca liralık kredi işlemini, muhasebe kayıtlarını kâğıt üstünde sildikleri belirlendi. Savcılık raporlarına göre 1.8 milyar liralık batık kredi olarak gösterilen bu paranın da örgüt elebaşısı Gülen'e aktarıldığı saptandı. İstanbul, Kayseri, Bursa, İzmir, Ankara başta olmak üzere 81 ildeki çeşitli banka şubelerinde bulunan kiralık kasalar açıldı. Altın, değerli mücevherler, çek, döviz, hisse senedi ve nakit paranın yer aldığı kasalarda 3 milyar lirayı aşkın servet çıktı.
Silinen işlemler içinde örgüt yöneticilerinin milyonlarca liralık paralarını kurtarmak için farklı isimler üzerinden çok sayıda mevduat hesabı açıldığı, usulsüz kâr dağıtımına gidildiği saptandı. Darbe girişimi sonrası hesapları bloke edilen şirket sayısı 4 bin 700'e ulaştı.