Fettullah Gülen’in ABD'den İadesi istenecek

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Fetullah Gülen'in ABD'den iadesi hakkındaki çalışmaların son aşamada olduğu söyledi.

Fettullah  Gülen’in  ABD'den  İadesi istenecek


Bozdağ, katıldığı canlı yayındaki soru üzerine " Şu anda Fetullah Gülen ile ilgili Bakanlığımıza 6 ayrı soruşturma ve dava çerçevesinde gelmiş kararlar var. Tabii bunlar yekûn dosyalarıyla beraber tutuyor. Onların tercümeleri var. Bayağı bir zaman alıyor. Şu anda bakanlık bunların tercümeleri yaptırıp, ondan sonra ABD’ye gönderebilecek hale getirme çalışmaları sürdürüyor. Bu çalışmalarda da son noktaya gelindi.
 
 Deport edilmesi için talebe gerek yok aslında. Deport edilmesi esasında siyasi bir tavırdır. Herhangi bir şeye gerek yok. Sayın Cumhurbaşkanımızın bizzat talebi oldu. Bu konuyla ilgili ABD yetkilileriyle bu konu da paylaşıldı. Onlar her zaman deport edebilir. Türkiye'nin bu konudaki yaklaşımı çok açık, çok nettir.
 
 Ama kırmızı bültenle iade bir birinden farklı,  Kırmızı bülten adresi yeri belli olmayan biriyle ilgili yani görüldüğü yerde yakalayıp bize verin anlamı taşır. Ama iade ise yeri yurdu belli olan birisiyle ilgili bu sizde, bunu bize verin demektir.
 
 Başka bir ülkeye deport etme değil, Türkiye'ye verilmesidir. Tabi Türkiye olarak iade isteyeceğiz. Şuan süreç devam ediyor. Tercümeler bittikten sonra biz göndereceğiz."dedi.
 
 
Biz Artık İdari Süreci İşleteceğiz
 
Bakan Bozdağ, "ABD ve Türkiye iki dost, müttefik ülke, stratejik ortak, pek çok alanda ciddi işbirliklerimiz var. Kendilerine bizim ileteceğimiz dosyalarda ortaya konan verileri elbette onlar değerlendireceklerdir.
 
O verileri gördükten sonra eminim ki ABD yetkilileri bu konudaki tutumlarını ciddi olarak gözden geçirme gereği duyacaklardır. Türkiye-ABD ilişkileri son derece önemlidir. Bizim aramızda da adli yardımlaşma ve iş birliği var. Biz onlardan talep ediyoruz, onlar bizden talep ediyor. Bazı ufak tefek sıkıntılar olsa da iyi işleyen bir adli yardımlaşma mekanizmamız var.
 
Ben bu konuda ABD yetkililerinin Türkiye'nin beklentilerine olumlu cevap vereceklerini umuyorum. Yani yine değerlendirme onlara ait. Mahkemeler karar verdi. Biz artık idari süreci işleteceğiz. Onu da işletiyoruz zaten." Açıklamasında bulundu.