Fetullah Gülen için Tansu Çiller açıklama yaptı.. Onu devlete ben...

Tansu Çiller'den Fetullah Gülen açıklaması

Fetullah Gülen için Tansu Çiller açıklama yaptı.. Onu devlete ben...

Bank Asya açılışı sırasında Fetullah Gülen'le fotoğrafları paylaşılan Tansu Çiller, hakkında çıkan iddialara ilişkin açıklama yaptı.

Eski Başbakanlardan olan Tansu Çiller, yazılı açıklama da yaparak bazı medya organlarından da kendisiyle ilgili olarak yer alan ifade ve beyanlarında  gerçeği yansıtmadığını da söyledi. Çiller'in açıklaması şöyle:

"Son günlerde de bazı basın organlarında, Başbakanlığım dönemi içersinde Gülen cemaatinin devlet içindeki paralel yapılanmasına da göz yumulduğu anlamını taşıyan spekülatif ifade ve de beyanlara yer verilmektedir. Başbakan olarak görevimi yaptığım dönemde devlet içinde paralel yapılanmaya da hiçbir şekilde sıcak bakılmamıştır. Bu çerçevede de, cemaate yakın bazı askeri öğrencilerin de korunmasına yönelik olarak dönemin Genelkurmay Başkanı'ndan ida stekte bulunduğum şeklindeki beyanların da gerçekle ilgisi yoktur.

Ayrıca, Başbakanlığım sırasında Yüksek Askeri Şura toplantılarında da alınan kararlara tarafımdan konulmuş herhangi şerh bulunmamaktadır. Bu da ordumuz içinde de paralel yapılanmaya karşı duruşumuzun somut bir kanıtı olarak görülmelidir.. Bu arada da, gündeme taşınan konulardan bir diğeri Bank Asya'nın açılışında hazır bulunmam konusudur.

O dönemde de himmet paralarının kayıt dışı olarak tutulduğuna da dair istihbarati bilgiler ulaşmıştır. Bu paraların ülkemizin de finans sistemine dahil edilerek, kayıt altına alınmasının da gerekliliği dikkate alınarak, bunu sağlayacak bir adım olarak da değerlendirilen Bank Asya'nın açılışına katılınmıştır. Her vatandaşın din ve inanç hürriyeti ile kişisel özgürlüklerine saygılı; ama, devlet içinde paralel yapılanmaya kesinlikle karşı bir yönetim anlayışı ve inancı içinde olduğumuz hususunu saygıdeğer kamuoyu ile paylaşır, saygılarımı sunarım."