Gayrimüslim liderler Ahmet Davutoğlu ile toplantıda

Başbakan Ahmet Davutoğlu Gayrimüslim liderler ile görüşüyor. Cuma namazının ardından Başbakan'ın cemaat liderleri ile görüştüğü gözlemlendi. İşte detaylar.

Gayrimüslim liderler Ahmet Davutoğlu ile toplantıda

Başbakan Davutoğlu Sinan Paşa Cammi'nde kıldığı cuma namazı çıkışı çalışma ofisine yürüyerek geçti.

Başbakan Davutoğlu, sabah saatlerinde Dolmabahçe'deki Çalışma Ofisi'ne geldi. Bir süre burada çalışmalarını sürdüren Davutoğlu, cuma namazı için ofisten ayrıldı. Davutoğlu, beraberinde Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ve AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşcu ile birlikte yaklaşık 150 metre uzaklıkta bulunan Sinanpaşa Camii'ne yürüdü. Başbakan Ahmet Davutoğlu, yol boyunca büyük ilgi gösteren vatandaşları da selamladı. Kırmızı ışıkta bekleyen Başbakan Ahmet Davutoğlu trafiğin durdurulmasını istemedi.

DAVUTOĞLU'NA SAZ DİNLETİSİ

Ahmet Davutoğlu dönüş yolunda 'ama' bir vatandaşın saz çaldığını duydu ve durarak yanına gitti. Saz dinletisine kulak verdikten sonra vatandaşla özel olarak ilgilendi. Bir süre sohbet edip dertlerini dinledi.

Başbakan Davutoğlu'nun dünkü saldırıya karşın camiye yürüyerek gitmesi dikkatleri çekti.

Başbakan Davutoğlu'nun konuşmasından satır başları şöyle:

YURTTAŞLARIMIZ ARASINDA FARK GÖZETMEYİZ

Gayrimüslim cemaat liderlerini kabul eden Başbakan Ahmet Davutoğlu yemek öncesi yaptığı konuşmada 'Azınlık kavramını bu anlamda kullanmamaya özen gösteriyorum çünkü hepimiz bu köklü geleneklerin mensupları olarak büyük bir ailenin parçalarıyız. Bu bir hafta iki hafta içinde bütün bu gelenekleri bir arada barındıran önemli günleri idrak etmiş olmak da sembolik olarak başlı başına manidar. Ülkemizin bütün renklerini barındıran bu tablo bizim için önemlidir. Hiç bir zaman yurttaşlarımız arasında bir fark gözetmeyiz. Hangi temelden gelirse gelsin bütün yurttaşlarımızın malı, canı, namusu bizim için azizdir. İslam geleneğine baktığınızda insan onurunun korunması, canının, aklın, neslin, dinin korunması bütün dinlerin kabul ettiği evrensel ilkelerdir. Sizlerin kanaatlerini almak benim için büyük bir onur olacak. Başbakanlık görevini aldıktan sonra böyle bir sohbeti çok arzu ediyordum. Ancak böylesine anlamlı bir günde bir araya gelmek güzel oldu ama bundan sonra çok sık bir araya geleceğiz. Hepinizin Mevlid Kandili'nizi tebrik ediyor, 2015'in hepimize güzellikler, barış ve kardeşlik mesajlarının iletildiği bir yıl olması temennisiyle hayırlı günler diliyorum' dedi.