Haç çıkarma yarışı için sadece 1 kişi denize atladı

Her sene yapılan Hristiyanlar için adet haline gelen haç çıkarma yarışlarına bu kez İstanbul Ortaköy'de sadece bir kişi katılarak denize atlayıp haçı çıkardı. Soğuk havanın bunda etkisi olduğu söyleniyor. Hristiyanlar bu geleneği Hazreti İsa'nın doğumu ve vaftiz edilişi dolayısıyla gerçekleştiriyor. İşte törenden öne çıkan başlıklar..

Haç çıkarma yarışı için sadece 1 kişi denize atladı

Hristiyan inancına göre Hz. İsa’nın doğumu ve vaftiz edilişinin yıldönümü nedeniyle İstanbul’un çeşitli yerlerindeki kiliselerde törenler düzenlendi.

ORTAKÖY VE KUZGUNCUK'TA BİRER KİŞİ KATILDI

Törenlerin ardından da denizden haç çıkarma yarışları yapıldı. Balat’ta düzenlenen yarışa katılım fazla olurken, Ortaköy ve Kuzguncuk’taki yarışlara ise havanın soğuk olması nedeniyle sadece birer kişi katıldı.

HAÇI ÖPEREK DENİZDEN ÇIKARDI

Ortaköy’de Rum Ortodoks Kilisesi’nde yapılan ayinin ardından kilisede bulunanlar Ortaköy sahiline geldi. Kilisedeki ayini yöneten Boğaz Kiliseleri Metropoliti İrineos, ardından sahile gelerek dualar eşliğinde tekneye çıktı. Tekne biraz açıldıktan sonra İrineos elindeki haçı denize attı. İlia Davul yarışa katılan tek isim olarak denize atlayıp haçı çıkardı. Haçı öperek denizden çıkan genç, “Çok soğuktu. İbadetimizi yaptık. Bugün tek başımaydım. Çok soğuktu çünkü” dedi.

"BİZ GELENEK VE GÖRENEKLERİMİZE BAĞLIYIZ"

Metropolit İrineos ise, “Her sene olduğu gibi bu sene de törenimizi yaptık. Hz. İsa’nın Ürdün Denizi’nde vaftiz edilişinin yıldönümünü kutluyoruz aynı zamanda balıkçıların bereketli bir yıl geçirmeleri için bu töreni yapıyoruz. Biz gelenek ve göreneklerimize bağlıyız. Hava soğuk olduğu için katılım az oldu” diye konuştu.