Hamas, ABD başkanı Trump'a seslendi

Hamas Trump'a seslendi. ABD lideri Trump'ın dünyaya meydan okuyup Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıması New York'tan Cezayir'e, Birleşmiş Milletler'den Endonezya'ya, Mısır'dan Türkiye'ye, Gazze'den İsveç'e yeryüzünün her noktasında depreme yol açtı.

Hamas, ABD başkanı Trump'a seslendi

Neredeyse her dakika Trump ve İsrail'i hedef alan yeni bir tepki geliyor.Hamas, İsrail'e karşı yeni intifada çağrısı yaptı.

Filistin'de bu sabah göstericiler erkenden Gazze Şeridi'nde sokağa çıktı, İsrail polisi biber gazı ve tazyikli su kullanıyor. Batı Şeria'daki Ramallah'ta ise derin bir sessizlik var, dükkanlar kapalı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ABD'yi takip ederek büyükelçiliklerini Kudüs'e taşıyacak birçok ülkeyle temas halinde olduklarını savundu.

CNN International, Beyaz Saray'dan iki yetkiliye dayandırdığı haberinde söz konusu kararın barış sürecini raydan çıkaracağını belirtirken Washington'ın bunu kabul ettiğini aktarıyor. Uluslararası yayın organı, "Beyaz Saray: Barış süreci zarar gördü" manşetini attı.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump'ın dünyanın gözünün içine bakarak kutsal kent Kudüs'ü İsrail'in başkenti ilan etmesi, infiale neden oldu. Televizyonların canlı yayınladığı gösterişli şovla kararı imzalayan göçmen ve İslam karşıtı Trump, dünyanın her noktasında protesto ediliyor.

Hamas lideri İsmail Heniyye, İsrail'e karşı yeni intifada çağrısı yaptı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ABD'yi takip ederek büyükelçiliklerini Kudüs'e taşıyacak birçok ülkeyle temas halinde olduklarını savundu.

CNN International'a konuşan Beyaz Saray'dan bazı yetkililer, Trump'ın kararının Ortadoğu'daki barış sürecine zarar vereceğini kabul etti. İsmi açıklanmayan yetkililer, "Sürecin, umuyoruz ki geçici bir süre, raydan çıkmasına hazırlıklıyız. Eminim bu, geçici bir süre olacaktır" dedi. CNN haberi "Beyaz Saray: Barış süreci hasar gördü" manşetiyle sundu.

Körfez ülkesi Birleşik Arap Emirlikleri, bu sabah Kudüs'ün başkent olarak tanınmasını kınadı. Dışişleri Bakanlığı'nın resmi açıklamasında Arap ve Müslüman dünyasında kararın öfke yaratacağı belirtildi.

Filistin'de bu sabah derin bir hayal kırıklığı ve öfke hakim. Gazze Şeridi'nde göstericiler sabah erkenden sokağa çıktı, İsrail polisi biber gazı ve tazyikli su kullanıyor.

Dün akşamki gösterilerin ardından ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu önünde güvenlik önlemleri artırıldı. Polis ekipleri konsolosluk önüne bariyerler koydu, nöbet tutan polislerin yanında TOMA'lar hazır bekliyor.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), yarın acil olarak Kudüs gündemiyle toplanıyor. Toplantı çağrısı Fransa, Bolivya, Mısır, İtalya, Senegal, İsveç, İngiltere ve Uruguay'dan geldi.

Cumharbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu sabah Ankara'da Trump'ı hedef aldı. Erdoğan, "Ey Trump, sen ne yapmak istiyorsun? Bu nasıl bir yaklaşımdır? Şu anda Sayın Trump'ın bu açıklamaları adeta 'mikser' görevi görmeye yöneliktir" dedi.

Papa ile görüşme talebi olduğunu belirten Cumhurbaşkanı, "Onunla da bu akşam veya yarın sabah görüşeceğiz. Çünkü burası aynı zamanda Hristiyanların da mabedi, onunla da bu konuyu görüşmem lazım. Sayın Putin'le de görüşmemi yapacağım. Batı ülkeleri, Almanya, İngiltere, Fransa, İspanya'yla da görüşmelerimi yapacağım" ifadesini kullandı.

Malezya Başbakanı Necip Rezak, "Malezya ABD’nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararını hiçbir zaman kabul etmeyecek" dedi. Ülkede yarın Cuma namazının ardından gösteriler düzenlenecek.

Singapur Dışişleri Bakanlığı, "Kudüs geçmişi uzun olan hassas bir mesele. Kudüs hakkında alınacak kararların İsrail ve Filistin’in katıldığı doğrudan müzakerelerle alınması gerekir. Tek taraflı alınan kararlar Ortadoğu ve Filistin sorununun barışçıl yollarla çözülmesini engeller" açıklamasını yaptı.

Endonezya Başkanı Joko Widodo, tanımayı güçlü bir şekilde kınadığını belirterek Trump'tan kararını geri çekmesini istedi.

ABD New York'taki Manhattan'da toplanan Filistin ve Müslüman ülkelerden öğrenciler, kararı protesto etti.  'Özgür Kudüs, Özgür Filistin' yazılı pankartlar taşıyan göstericiler, 'Hey Trump, Gazze kuşatması kalkmak zorunda, bunun farkında değil misin?', 'Kudüs ağlama, Filistin hiçbir zaman ölmeyecek', 'Kudüs hiçbir zaman İsrail'e ait olmadı' sloganları attı.

Kararın açıklandığı Beyaz Saray önünde de gösteri vardı. Aralarında bazı Yuhadi dernekleri, Amerikan Müslüman toplu temsilcileri ve Ulusal Kiliseler Konseyi üyelerinin bulunduğu grup, dayanışma içinde Trump'a karşı çıktı.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, "İki devletli çözümün hiçbir alternatifi yoktur. Bir B Planı yok" diyerek Trump'ı hedef aldı. Kutsal kentin hem Filistinlilerin hem de İsraillilerin başkenti olması gerektiğini vurgulayan Guterres, tarafların müzakere masasına dönmesi için her şeyi yapacağını söyledi.

Almanya'dan da saatler içinde açıklama geldi. Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, "Büyükelçiliğimiz diğer Avrupa büyükelçiliklerinin de yer aldığı Tel Aviv'de bulunuyor. Bunun nedeni sadece tek taraflı adım atmamak değil, aynı zamanda eşlik ettiğimiz müzakere sürecinin bir gereği. Bu karar nihai olarak İsrail ve Filistin halkları arasında alınacak" ifadesini kullandı.

BM NOKTAYI KOYDU: BİR B PLANI YOK!

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, "İki devletli çözümün hiçbir alternatifi yoktur. Bir B Planı yok" diyerek Trump'ı hedef aldı. Kutsal kentin hem Filistinlilerin hem de İsraillilerin başkenti olması gerektiğini vurgulayan Guterres, tarafların müzakere masasına dönmesi için her şeyi yapacağını söyledi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, açık şekilde karara karşı çıktı. Macron, "Başkan Trump'ın sadece ABD'yi işin içine katan tek taraflı kararını onaylamadığıma dair pozisyonumu koruyorum. Üzüntü verici karar hem uluslararası hukukla, hem de BM kararlarıyla çelişiyor" diye konuştu.

İran Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, Trump'ın hamlesinin BM kararlarını çiğnediğini belirterek "Kışkırtıcı karar yeni bir intifadaya, şiddet ve radikalliğe yol açacaktır" denildi.
Tarihi karara en sert tepki gösteren ülkelerden biri Türkiye oldu, Ankara söz konusu adımı kınadığını vurguladı: "ABD yönetimini bu yanlış kararı gözden geçirmeye ve hesapsızca adımlardan kaçınmaya çağırıyoruz."

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da, Twitter mesajında "Bu karar uluslararası hukukun ve ilgili BM kararlarının açık bir ihlalidir" dedi.

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın ise, "ABD Yönetimi’nin Kudüs’le ilgili sorumsuz ve hukuksuz açıklamasını reddediyoruz ve kınıyoruz. Bütün dünya, uluslararası hukuk ve BM Kararlarını ihlal eden bu kararı reddetmeli ve Filistin halkının yanında yer almalıdır" tweetini paylaştı.

Ankara'daki İsrail Büyükelçiliği ve İstanbul'daki İsrail Konsolosluğu önünde toplanan kalabalık gruplar, kararı sloganlar atarak protesto etti. Gösterilerin fotoğraflarını, uluslararası haber ajansları Reuters ve Associated Press (AP) dünyaya servis etti.

 İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallström, şu açıklamayı yaptı:

"İsveç hükümeti ABD'nin Kudüs kararından derin endişe duymaktadır. Uluslararası hukuk ile Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararlarına aykırı bir durum söz konusu. Karar uzun süredir problemli olan bir bölgede barış görüşmelerini sekteye uğratıp istikrarsızlık getirecek. ABD'nin aldığı karar, Avrupa Birliği (AB) ve İsveç'in Kudüs'e bakış açısını etkilemiyor."

Arap coğrafyasında protestocular sokaktaydı. Ürdün'ün birçok kentinde sokağa çıkan göstericiler, Filistin ve Kudüs lehine sloganlar attı. Ülkede Cuma günü büyük bir gösteri yapılması bekleniyor.

Başkent Amman yakınlarındaki El Bakka mülteci kampındaki Filistinliler, Trump'ın açıklamasını televizyonlardaki canlı yayınlardan takip etti.

Kararı kınayan Lübnan, Trump'ın adımını reddettiklerini açıkladı. Lübnan'daki mülteci kamplarında kalan Filistinliler ise, gösterilerle ABD ve İsrail'i protesto etti.

Kuzey Afrika ülkesi Tunus'ta bugün bir gösteri var.

İsrail'le barış anlaşması imzalayan ilk Arap ülkesi Mısır'dan da tepki var. Dışişleri Bakanlığı, kararın barış sürecini olağanüstü şekilde olumsuz etkileyeceğini duyurdu.

Irak'tan "Kim olursa olsun hiçbir devletin işgali meşru kılıp Filistinlilerin meşru haklarına dokunma hakkı yoktur" açıklaması geldi.

Bahreyn, Cezayir ve Kuveyt ise, yaptıkları açıklamada kararı kınadı ve Washington'dan geri adım atmasını istedi.

Daha Trump kararı açıklamadan kutlamalara başlayan İsrail'de, Başbakan Binyamin Netanyahu "Tarihi bir an" ifadesini kullandı, ABD Başkanı'na derin bir minnettarlık duyduğunu söyledi.

Kutsal kenti çevreleyen tarihi duvarlara ise ABD ve İsrail bayrakları yansıtıldı.

ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs kararına verilen tepkileri, gün boyu canlı blogla aktaracağız.

 


Etiketler; #hamas #trump
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.