İçişleri Bakanlığı'ndan suç örgütleri ile ilgili açıklama

İçişleri Bakanlığı yeni bir açıklama yayınladı. MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin Alaattin Çakıcı'ya yaptığı ziyaret ve af isteği tartışılırken İçişleri Bakanlığı'ndan suç örgütleriyle ilgili açıklama yapıldı.

İçişleri Bakanlığı'ndan suç örgütleri ile ilgili açıklama

İçişleri Bakanlığı, organize suç örgütleri ile mücadele kapsamında 1 Ocak -23 Mayıs 2018 tarihleri arasında toplam 63 operasyon gerçekleştirildiğini belirterek, bu operasyonlarda 374 kişinin tutuklandığını ve 968 şüphelinin de gözaltına alındığını duyurdu.

Bakanlık, 2017 yılının aynı dönemine göre operasyon sayısında yüzde 125, tutuklanan şüpheli sayısında ise yüzde 209 oranında bir artış yaşandığını açıkladı.

İçişleri Bakanlığı, “2018 yılında yürütülen başarılı operasyonlar sayesinde İstanbul başta olmak üzere büyükşehirlerdeki suç örgütlerinin liderler kadroları da bir bir yakalandı” diyerek, açıklamaya şu şekilde devam etti:

ÇAKICI'NIN 57 ADAMI YAKALANDI

“Alaattin Çakıcı liderliğindeki suç örgütüne yönelik İstanbul ve Antalya illerinde gerçekleştirilen operasyonda 57 şüpheli yakalanmıştır.

Sarallar suç örgütü lideri İlyas (Alaettin) Saral, İstanbul ilinde saklanmış olduğu ofiste yakalanmıştır.

İstanbul ilinde Hacısüleymanoğulları suç örgütüne yönelik yapılan operasyonda 20 şüpheli yakalanmıştır.

Kocaeli ilinde 2 şahsın öldürülmesi olayıyla ilgili olarak Öztürkler suç örgütüne yönelik yapılan operasyonda 15 şahıs yakalanmıştır.

İstanbul ilinde Sarallar suç örgütü liderlerinden Sultan Selim Saral grubuna yönelik yapılan operasyonda 14 şüpheli yakalanmıştır.

Sarallar suç örgütünün alt kolu olan ve Fatih İnalkoç ile Fatih Sarıalioğlu'nun (Saral) liderliğini yaptığı suç örgütüne yapılan operasyonda 36 şüpheli yakalanmıştır.

2017 yılında İstanbul ilinde gerçekleştirilen operasyon kapsamında firari olarak aranmakta olan örgüt lideri Fırat Delibaş, 1 adamıyla birlikte yakalanmıştır.

Kamuoyunda uyuşturucu baronu olarak bilinen ve 2014 yılında gerçekleşen silahlı saldırıda kızı ve şoförü hayatını kaybeden Naji Sharifi Zindasti liderliğindeki suç örgütüne yapılan operasyonda 10 şüpheli yakalanmıştır.”