İmralı'ya Giden HDP Heyeti Ölümle Burun Buruna Geldi

İmralı adasına giden HDP heyeti, fırtınadan dolayı ölümle burun buruna geldi. Detaylar...

İmralı'ya Giden HDP Heyeti Ölümle Burun Buruna Geldi

 Çözüm süreci kapsamında HDP heyeti ile PKK önderi Abdullah Öcalan içerisinde dün İmralı’da yapılması beklenen görüşme hava muhalefeti itibarı ile gerçekleşmedi. Heyeti taşıyan geminin motoru iki kere dururken, gemi alabora olmaktan son anda kurtuldu. Gemi, yarı yolda dümen kırarak art döndü.

Öcalan ile görüşmek üzere dün İmralı’ya yola çıkan HDP’nin genişletilmiş heyetini taşıyan motor, fena hava itibarı ile tehlike atlattı. HDP Genel Merkezi sebebi ile İmralı ziyaretine ait yapılan yazılı açıklamada, “Bugün (dün) saat 10.30’da İmralı Adası’na devinim eden genişletilmiş HDP Heyeti, hava muhalefeti itibarı ile yarı yoldan art yönelmek mecburiyetinde kalmıştır. Heyetimiz hava koşullarının düzelmesiyle ortak en kısa sürede İmralı ziyaretini gerçekleştirecektir” denildi.

‘MOTOR İKİ KEZ DURDU, GEMİ 4-5 METRE YÜKSELDİ’
HDP Grup Başkanvekilleri Pervin Buldan, İdris Baluken, İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya lider ve DTK Eş Başkanı Hatip Dicle’yi İstanbul’dan İmralı’ya taşıyan gemi, yolda kocaman tehlike atlattı. Dört benlik heyet, gemi mürettebatı ve yurt görevlilerini taşıyan gemi, İmralı’ya devinim ettikten kısa zaman sonra hava şiddetli fırtına ve denizin kabarması itibarı ile kocaman sarsıntı geçirdi. Batma tehlikesi atlatan gemi, mürettebatın inisiyatif alması üstüne yarı yoldan art döndü. 

Yaşadıkları tehlikeyle ilgili şekilde Milliyet gazetesine konuşan Pervin Buldan, “Büyük tehlike atlattık. Dalgalar itibarı ile gemi ilerlemekte zorlandı. Dalgalar itibarı ile gemi 4-5 m. yukarıya yükseldi. İki kere motor durdu. Bu sırada mide bulantısı ve kusmalar oldu. Biz adaya gitme taraftarıydık lakin bizi götüren ekip inisiyatif alarak gemiyi yola çıktıktan 45 dakika sonra yarı yoldan döndürdü. Gerçekten kocaman tehlike atlatıldı” dedi.


BAĞRIYANIK HEYETTE YER ALMADI
Heyete dahil olması beklenen Demokratik hür Kadın Hareketi (DÖKH) aktivistlerinden Ceylan Bağrıyanık’ın ise genişletilmiş heyete dahil edilmediği ve dün yola çıkıp dönen heyetin içerisinde yer almadığı bildirildi.

İmralı’da yapılması beklenen görüşmede en ciddi konular içerisinde çözüm sürecinde müzakere evresine geçilmesi ve sekreterya kurulması konuları yer alıyordu. Öcalan’ın yanındaki 5 mahkûmun, kendisine sekreterya görevi yapıcak mahkûmlarla değiştirilmesi meselesi için müspet bir hava olmasına karşın, bu konudaki görüşmeler henüz netleşmedi. Öcalan’ın notlarını tutacak mahkûmların İmralı’ya gidişi sürecin ilerleyişi açısından ciddiyet taşıyor. Öcalan, müzakere sürecinin 10 Aralık’ta başlaması, 15 Şubat’ta ise sona ermesi anlamında tarih vermişti. Öcalan ile HDP heyetinin bu kapsamda bir görüşme yapması planlanıyordu. Havanın düzelmesi biçiminde heyet bu hafta içerisinde İmralı’ya gidecek. Öcalan ile yapılan görüşme sonrası heyetin Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ile tekrardan bir araya gelmesi bekleniyor.