İngiltere'de Müslüman Halkın Çabaları

İngiltere’de bulunan ve burada yaşayan Müslüman cemaatlerin ve cemaat mensuplarının giderek radikalleşmesinde e ve bunun hızlı bir şekilde artarak devam etmesinden kendileri sorumlu olarak tutuluyorlar.

İngiltere'de Müslüman Halkın Çabaları

İngiltere’de bulunan ve burada yaşayan Müslüman cemaatlerin ve cemaat mensuplarının giderek radikalleşmesinde e ve bunun hızlı bir şekilde artarak devam etmesinden kendileri sorumlu olarak tutuluyorlar. İngiltere’den kaçıp orta doğuya gelerek terör örgütü IŞİD’e katılanların sayısı gün geçtikçe daha da artış gösteriyor. Anlatıldığı gibi Davut kardeşler olarak bilinen cihatçıların yanında bulunmak, savaşmak ve cihat etmek için İngiltere’den kaçarak Suriye’ye giden 700 kadar İngiliz vatandaşı olduğu söylentiler arasında yer alıyor. Cihat yapmak ümidi ile Suriye’ye gidenler ve bu yolun yol olmadığını anlayarak o giden 700 İngiliz vatandaşının neredeyse yarısının ülkelerine geri dönüş yaptığı kaydedildi.

Diğer Avrupa ülkelerinde ve İngiltere’den Suriye’ye kaçan ve burada savaşmak isteyen gençlerin çoğunlukla gelecek ümitlerinin olmaması ve ülkelerinin çok ayrımcılık yapması etkili olmaktadır. Gençlerin bir kimlik arayışı ve bir şöhrete sahip olma istekleri bu gençleri sözde cihatçı lığa ve sözde radikalleşmeye ittiği ön görülüyor.

Son zamanlarda İngiltere ve diğer Avrupa ülkelerinde yaşayan gerçek din adamları gençleri kandıran ve kandırmaya devam eden bu terör örgütünün üzerine çok düşmüş ve hatta bir fetva bile yayınlamışlardır. Bu fetva ise ‘‘IŞİD bir terör örgütüdür. Tanrı tanımaz ve radikal bir örgüttür. IŞİD’e katılmak tamamen haramdır. IŞİD bu zehirli ideolojisi karşısında durarak onlara karşı savaşmak ise vaciptir ve asıl cihat budur’’ şeklinde bir fetva yayınlanmıştır.

İslam bilgini olan ve güvenilir olan Tahir El Kadri, İngiltere’nin Londra kentinde gençlerin radikalleşmesinin önüne geçmesi için gençleri bu fikirden caydırmak ve bu fikrin yanlış olduğunu göstermek için bir bildirge yayınlamıştı. Yayınlamış olduğu fetvada intihar bombacılarının ya da intihar saldırganlarının Allah’a inanmadığını ve öbür dünyada yerlerinin mutlaka ama mutlaka cehennem ateşi olacağını söylemişti. Tahir El Kadri son yayınlamış olduğu beyannamenin en son ki üç sayfasının tamamen terör örgütü IŞİD’e ayırdı. Yazısında, İslam hukuku IŞİD ve benzeri örgütlememeleri meşru saymadığı, IŞİD’in tek amacının İslam Dünyası’nı kötü göstermek olduğu ve insanlığın apaçık düşmanı olduğunu anlatıyor.

Tahir El Kadri katılmış olduğu bir televizyon programında, İngiltere’de bulunan okul ve üniversitelerin hepsinde tamamen barışçı olan İslam’ı tanıtmak ve İslamiyet’in teröre ve terör örgütlerine karşı olduğunu olduklarını belirtiyor. Bu tür örgütlerin İslamiyet’in içinde olmadığını anlatmak için hazırlıklarını ve radikalleşmenin ne olduğunu öğrencilere anlatılması için okul ve üniversite müfredatlarına barış dersi ve barış araştırmalarını yerleştirmeye ve bu derslerin okutulması için ellerinden gelenin fazlasını yapmaya çalıştıklarını anlattı.

İngiliz uyruklu bir din bilgini ise okul ve üniversitelerde terörle mücadele dersi ve radikalleşmeden uzaklaşma dersi verilmesi için girişimde bulunduklarını göstererek radikalleşmenin bu zamana kadar ekonomi ve siyaset üzerinden değerlendirilmesi hiçbir zaman dini yönüne bakılmadığı için şimdi çoğu sıkıntıların bu yüzden ortaya çıkmış olduğunun altını çizerek belirtti.

İngiltere’de bulunan Müslüman gruplar artık gençlerin Irak Şam İslam Devleti’ne katılması ve radikalleşmesini kendilerinden mi yoksa başka bir şeyden ötürü mü olduğunu araştırmaya başladı. Muslim Forum adlı derginin başkanı ManzaarMoghal ise kendisinin Daily Mail gazetesinde yayınlanan yazısında Müslüman kişileri eleştirerek, suçun resmi kurumlarda değil kendilerinde olduğunu araştırmaları gerektiğini belirtti.

Sonuç olarak ise Müslüman halk yurt dışında Irak Şam İslam Devleti terör örgütü yüzünden üzerlerine sürülen lekeyi temizlemek için büyük bir çaba sarf ediyorlar. Fakat İngilizler’in ise bu girişimleri pek fazla umursamadığı apaçık bir şekilde görülüyor.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.