İsrail Türkiye'ye karşı cephe aldı! F-35 talebi

İsrail ABD'den şok eden bir talepte bulundu. İsrailli gazete, ABD'nin Türkiye'ye teslim edeceği F-35'ler konusunda İsrail'in endişeli olduğunu ve uçakların teslimini engellemeye çalıştığını duyurdu.

İsrail Türkiye'ye karşı cephe aldı! F-35 talebi

Haaretz'e konuşan üst düzey bir İsrailli yetkili, İsrail'in F-35'lere sahip tek Orta Doğu ülkesi olmayı hedeflediğini ve bu nedenle Türkiye'ye gönderilecek F-35'ler konusunda ABD ile yakın temas halinde olduğunu bildirdi.

TÜRKİYE İLE PAYLAŞIMIN ÖNÜNE GEÇME ÇABASI

Yetkili, F-35'e ilişkin detayların diğer ülkelere sızmasından ve İsrail ordusunun bölgesel rekabetleri nedeniyle F-35'lerin kapasitesinin yükseltimesi konusunun Türkiye ile paylaşılmasının önüne geçmek istediklerini aktardı.

İSRAİL ABD İLE GÖRÜŞMELERİ RESMİ OLARAK REDDEDİYOR

ABD ve İsrail arasında söz konusu görüşmelerin merkezinde F-35'lerin kapasitesinin yükseltilmesine ilişkin teknoloji transferi bulunuyor. İsrail, ABD ile görüşmeleri resmi olarak reddetse de Türkiye'ye gönderilecek F-35'lerin teslimatı konusunu yakından takip ettiği biliniyor.

İsrail Savunma Bakanlığı'ndan yetkililer, Türkiye'nin F-35'lerin üretimine yatırım yapan az sayıda ülkeden biri olmasına nedeniyle Türkiye'ye 100 F-35'in teslimatının önüne geçmenin oldukça güç olduğunusöylüyor.