İstanbul'da canlı bomba alarmı: 1 şehit 1 yaralı

İstanbul'da yaklaşık 4 saat önce gerçekleşen canlı bombanın ölü olarak ele geçirildiği saldırıda yaralanan 2 polis memurundan birisinin şehit olduğu öğrenildi. İstanbul'un orta yeri denilecek Sultanahmet Meydanı'nda yaşanan olay sonrası tramvay seferleri durdurulurken Vali Vasip Şahin olay hakkında açıklamada bulundu.

İstanbul'da canlı bomba alarmı: 1 şehit 1 yaralı

Alınan son dakika bilgisine göre Polis, Sultanahmet'te üzerinde bomba olduğu bildirilen bir kişinin bulunduğu ihbarı üzerine harekete geçti. Polisin etrafı güvenlik koridoru altına alması sonrası zanlı üzerinden çıkardığı el bombasını polisin üzerine attı ve olayda 1 polis şehit olurken, 1 polis ise yaralandı.

Saldırı öncesi polise gelen ihbar, polisi harekete geçirdi. Şahsın üzerinde sahte kimlik taşıdığı ve canlı bomba olduğu iddia ediliyor. Polis tarafından vurularak etkisiz hale getirilen saldırganın kadın olduğu kadın bildirildi. Üzerinde bomba olan kadın saldırganın polise el bombası atmasının ardından polisle girdiği çatışmada vurularak etkisiz hale getirildiği bildirildi.

HASTANEYE GETİRİLDİ

İlk belirlemelere göre biri ağır olmak üzere 2 polis yaralandı. Ağır yaralı polisin adının Kenan Kumaş olduğu öğrenildi. Kumaş, kaldırıldığı hastanede bütün müdahalelere rağmen şehit oldu.

Polis ekipleri, hastane önünde uzun namlulu silahlarla önlem alırken, Acil Servis’e giren hasta yakınları ve vatandaşların elindeki poşet ve çantalar sıkı şekilde arandı.

Önümüzdeki saatlerde İstanbul Valisi Vasip Şahin ile Emniyet Müdürü Selami Altınok’un hastaneye gelerek yaralı polisi ziyaret etmesi bekleniyor.

DOLMABAHÇE'DE EMELİNE ULAŞAMAMIŞTI

Cumartesi günü de Dolmabahçe'de polis noktasına saldırı girişimi düzenlenmiş ancak saldırgan emeline ulaşmadan etkisiz hale getirilmişti.

TRAMVAY SEFERLERİ DURDURULDU

Bölgede tramvay seferleri durduruldu.

VALİ ŞAHİN’DEN İLK AÇIKLAMA


Vali Şahin, patlamanın ardından İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok ile olay yerine geldi. Burada incelemelerde bulunduktan sonra gazetecilerin sorularını cevaplayan Şahin, patlamanın saat 17.20′de meydana geldiğini söyledi.

Turizm Şube Müdürlüğü önündeki kulübeye İngilizce olarak “cüzdanını kaybettiği” bahanesiyle bir kadının yaklaştığını ve daha sonra üzerindeki bombayı patlattığını anlatan Şahin, saldırganın öldüğünü belirtti.

Vasip Şahin, patlamada polis memuru Kenan Kumaş’ın ağır, bir polis memurunun da hafif şekilde yaralandığını açıkladı.

İstanbul Valisi Şahin, saldırgan kadının kimlik tespiti için çalışmaların başlatıldığını bildirdi.