İstanbul'da kar yağışı şiddetlendi - SON DAKİKA

Son günlerde -8 dereceye kadar düşmüş olan İstanbul'da yaklaşık olarak 2-3 gündür hava sıcaklıklarının artıması son buldu. İstanbul'da deniz seferleri başta olmak üzere ulaşım ve eğitim sorunu devam etmeye başladı. Lodos ve soğuk hava etkisi tekrar gündeme geldi. İşte detaylar.

İstanbul'da kar yağışı şiddetlendi - SON DAKİKA

İstanbul'da yağmur bulutu nedeniyle gün, adeta geceye döndü. Bazı ilçelerde kar yağışı kendini gösterdi. Meteorolojiden ise bazı iller için yoğun kar yağışı uyarısı var.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekipleri de söz konusu bölgelerde kar küreme ve tuzlama çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Meteoroloji'den yapılan açıklamada şöyle denildi:

"Ülkemizin kuzeybatısında başlayan karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülen yağışların etkisini arttırarak akşam saatlerine kadar Trakya'da, öğle saatlerinden sonra ise Çanakkale'nin doğusu, Balıkesir, Kütahya, Bursa'nın güney ve doğusu, Bilecik, Bolu ile Eskişehir'in batısında yarın sabah saatlerine kadar kuvvetli ve yer yer yoğun kar şeklinde devam etmesi beklendiğinden başta ulaşım olmak üzere meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir."

İSTANBUL'DA KAR BAŞLADI

İstanbul'da yola çıkan sürücüler kar sürprizi ile karşılaştı. Sabah saatlerinden itibaren etkili olan sağanak yağışın, Beylikdüzü'nde kar yağışına döndüğü görüldü.

Beylikdüzü - Büyükçekmece arasında etkili olan kar yağışı, tipi şeklinde etkisi gösterdi. Kar yağışının aralıklarla devam ettiği belirtildi.

METEOROLOJİ UYARDI

Meteoroloji, kuvvetli yağışlar ve rüzgarın oluşturabileceği ulaşımda aksamalar, sel, su baskını, heyelan, çatı uçması, soba ve doğal gaz kaynaklı bacı gazı zehirlenmeleri, buzlanma gibi olumsuzluklara karşı da dikkatli ve tedbirli olunması gerektiğine dikkati çekti.

ULUDAĞ'DA KAR 3 METRE

Öte yandan, Türkiye'nin en önemli kış turizm merkezlerinden Uludağ'da kar kalınlığı bu sabah 3 metre olarak ölçüldü. Lodosun etkisiyle hava sıcaklığının yükseldiği Uludağ'da yağışın aralıklarla devam etmesi bekleniyor.

TEKİRDAĞ'DA KAR YAĞIŞI BAŞLADI

Tekirdağ merkez ilçe Süleymanpaşa'da sabahın erken saatlerinde başlayan yağmur, öğle saatlerine doğru yerini kara bıraktı. Havanın soğumasıyla etkisini arttıran kar yağışı şehir merkezinde etkili oldu. Kar yağışına hazırlıksız yakalanan vatandaşlar otobüs duraklarına sığınarak korunmaya çalıştı.

Tekirdağ'da yollarda meydana gelecek olumsuz durumlara karşı ise, Karayolları 18. Şubesi ekipleri çalışmalara başladı. Karayolları 18. Şubesi'nden yapılan açıklamada, ekiplerin kar yağışının başlamasından itibaren göreve başladığı Malkara, Hayrabolu, Saray ve Şarköy yollarında tuzlama çalışmalarının yapıldığı belirtildi. Kar küreme araçlarının da görev aldığı ifade edilirken, zincirsiz araçların geçişine izin verilmeyeceği ve yolların trafiğe açık olduğu bildirildi.