İstihbarat Daire Başkanından kan donduracak itiraflar

Eski İstihbarat Daire Başkanı Sabri Uzun, meslek hayatı ile ilgili yazdığı kitapta çarpıcı itiraflara yer verdi. Emniyet içerisinde oyun yapan polislerib bulunduğunu anlatan Uzun, patlayıcı dolu bir minibüs'ün polisler tarafından getirilerek suikast süsü verildiğini ve bu oyun sonucu para ödülü aldığını söyledi. Ayrıca Sabri Uzun ‘İn’ adlı kitabında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Başbakanlık döneminde cemaatçi polislerin kumpaslarını anlatıyor.

İstihbarat Daire Başkanından kan donduracak itiraflar

 Eski İstihbarat Daire Başkanı Sabri Uzun, meslek hayatı ile ilgili yazdığı kitapta çarpıcı itiraflara yer verdi. Emniyet içerisinde oyun yapan polislerib bulunduğunu anlatan Uzun, patlayıcı dolu bir minibüs'ün polisler tarafından getirilerek suikast süsü verildiğini ve bu oyun sonucu para ödülü aldığını söyledi. Ayrıca Sabri Uzun  ‘İn’ adlı kitabında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Başbakanlık döneminde cemaatçi polislerin kumpaslarını anlatıyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi eski Başkanı Sabri Uzun, paralel yapının emniyet içerisindeki yapılanması ve cemaatçi polislerin kumpaslarını ‘İn’ adlı kitabında yazarak aydınlattı.
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlığı döneminde, cemaatçi polisler, Van’dan bir minibüs ayarladı. İçerisinde 580 kilogram patlayıcı yüklenmiş olan minibüsün, PKK tarafından ayarlandığı ve Ankara’da Kurtuluş semtindeki çok katlı otoparka park edildi. Bu esnada bir ihbar yapıldı ve güya PKK, 11 Eylül olaylarının yıl dönümü olan 11 Eylül 2007’de suikast planladı.
SÖZDE OPERASYONLA BULUNDU
İhbar sonucu o bomba yüklü minibüsü polis köpekleri otoparkta buldu, bomba uzmanları müdahale etti. Sözde operasyona katılan tüm polisler de para ödülü aldı. 
Komployu düzenleyen polislere “Ey cemaat imamı polis müdürleri!” diye seslenen Sabri Uzun, şu soruları sordu:
“O minibüsü bir yardımcı istihbarat elemanına siz kiralatmadınız mı? O minibüsü, kendi ajanınıza verip Ankara’ya siz getirtmediniz mi? O minibüsü çok katlı otoparka siz park ettirmediniz mi? Üzerinde parmak izi bulunmasın diye istihbarat dairesinin garajında yıkattığınız minibüsü bir polis memuruna eldivenle siz kullandırmadınız mı? Siz bugüne kadar parmak izi bulunmaması için polis tarafından yıkatılan örgüt arabası gördünüz mü? Bu olayda kullandığınız yardımcı istihbarat elemanına 30 bin dolar ödediniz mi?”

OLAY, 4 ÖĞRENCİYE YÜKLENDİ
Olaydan iki gün sonra minibüste bulunan bir cep telefonundan hareketle hat sahibi Alparslan Özkan, yakalandı. Özkan telefonun kendisine ait olmadığını ve hattı üniversite öğrencisi olan İdris Nakçi’nin kullandığını söyledi. İki gün sonra da Nakçi, PKK’nın Eskişehir gençlik örgütlenmesinin sorumlusu olduğu gerekçesiyle tutuklandı. Sözde suikast 4 üniversite öğrencisinin üstüne kaldı.

GÜVEN SAĞLAMAK İÇİN
2005 yılında da paralel yapının Erdoğan’a yönelik bir sabotaj süsü verdiğini ifade eden Uzun, Erdoğan’ın uçağına sabotaj olacak iddiası yayan paralel yapının, güven sağlamak için böyle davrandığını yazdı.