İzmir 51 yıldır böyle soğuk görmedi!

Sıcak şehirlerden birisi olan İzmir için bu kış çok farklı geçiyor. 51 yıldır ilk defa İzmir'de derece -7'nin altını gösterince herkesin dikkatini çekti. Benzer bir duruma en son olarak 18 Ocak 1964 tarihinde Güzelyalı'da rastlanmıştı. O zamandan bu yana ilk defa kentte böyle soğuk görüldü.

İzmir 51 yıldır böyle soğuk görmedi!

İzmir'de tam 51 yıl sonra ilk kez hava sıcaklığı sıfırın altında 7 dereceyi gösterdi. Yurt genelinde etkisini giderek artıran soğuk hava İzmir'de de son yıllardaki en soğuk kış mevsiminin görülmesine neden oldu. En son 18 Ocak 1964 tarihinde Güzelyalı'da hava sıcaklığı eksi 6.4 derece ölçülürken, bugün gece saatlerine hava sıcaklığı Konak Meydanı'nda sıfırın altında 6, Güzelyalı Semti'nde ise yine sıfırın altında 5 derece oldu.

Son yıllarda en soğuk hava kütlelerinden birinin etkisi altına giren kentte, sıcaklıklar sıfırın altında olmak üzere; Bornova, Buca ve Bayraklı'da 5, Güzelbahçe'de 6, Gaziemir ve Karabağlar'da 7 derece olarak ölçüldü.

Soğuk hava nedeniyle caddeler boş kalırken, İzmir Fuarı 9 Eylül Kapısı girişinde bulunan 'Dünya 'Heykeli' buz tuttu. Karataş Semti'ndeki yapay şelale dondu, sarkıtlar oluştu. Bornova'da taksici 36 yaşındaki Volkan Öztürk, "Hava iyice soğudu, şu an termometre -5 dereceyi gösteriyor. İzmir sıcakkanlı insanların yaşadığı bir şehir. Biz bu soğuklara alışkın değiliz" dedi.

Meteorolojiden yapılan açıklamada soğuk havanın hafta sonuna kadar süreceği belirtildi.