Kar görmek isteyen 200 kişi yaylada mahsur kaldı

Osmaniye'de gündüz saatlerinde kar görmek için Amanos Dağlarının eteklerine çıkan 200 kişi kar yağışının bastırmasıyla burada mahsur kaldı. Dağda mahsur kalanların yardım istemesi üzerine AFAD ekliplerine haber verildi. İl Özel İdaresinin iş makinaları ve kar temizleme aracınında kullanıldığı kurtarma işlemi yaklaşık 7 saat sürdü. Tüm bu çabaların sonucunda kurtarılanlar otobüslerle kent merkezine getirildi.

Kar görmek isteyen 200 kişi yaylada mahsur kaldı

Osmaniye'de gündüz saatlerinde kar görmek için Amanos Dağlarının eteklerine çıkan 200 kişi kar yağışının bastırmasıyla burada mahsur kaldı. Dağda mahsur kalanların yardım istemesi üzerine AFAD ekliplerine haber verildi.  İl Özel İdaresinin iş makinaları ve kar temizleme aracınında kullanıldığı kurtarma işlemi yaklaşık 7 saat sürdü. Tüm bu çabaların sonucunda kurtarılanlar otobüslerle kent merkezine getirildi.

Osmaniye ve çevre ilçelerden gelen çok sayıda vatandaş, kent merkezine 20 kilometre mesafede bulunan Zorkun ve Olukbaşı Yaylası’na kar görmek amacıyla gündüz saatlerinde çıktı. Saat 16.00 sıralarında kar yağışına yakalanan çok sayıda vatandaş bölgede mahsur kaldı. Olukbaşı, Ayvalıdüzü, Çiftmazı mevkilerinde 50 Otomobil içinde bulunan 50’si çocuk 200 kişi yoğun kar yağışı nedeniyle yolda ilerleyemedi. Mahsur kalanların yardım istemesi üzerine bölgeye ilk önce afad ekipleri ve İl Özel İdaresinin iş makinaları ve kar temizleme aracı sevk edildi. Kurtarma çalışmalarınına daha sonra Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE), Orman işletmesi ve Osmaniye Belediyesi ekipleri de katıldı. Yoldaki karların temizlenmesinden sonra mahsur kalanlar Off-Road araçlarınca AFAD tarafından bölgeye sevkedilen minibüslerle taşınarak kent merkezine getirildi. Bölgede arama tarama çalışmaları sürdürülürken, yollarda tuzlama çalışması başlatıldı. Araçlar ise bulundukları yerlerde bırakıldı.

Osmaniye gibi bir yerde ilk defa karda mahsur kaldıklarıını belirten vatandaşların yaşadıkları korku ve panik gözlerinden okunuyordu. İl dışından gelen ve kurtarma çalışması sonucu kente getirilen çok sayıda vatandaş öğretmen evine yerleştirildi. Bölgede kurtarma çalışamalarının sürdüğü belirtildi.