Kayyumu tanımayın!!! Halkı ayaklanmaya davet etti...

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş Kayyumu tanımayın ve emirlerini yerine getirmeyin. Diktatörlüğe geçtik. Biz böyle bir adama biat etmeyeceğiz. Her an sivil bir direnişe hazır olmalısınız" dedi.

Kayyumu tanımayın!!! Halkı ayaklanmaya davet etti...

Van Büyükşehir Belediyesinin hizmet binasının da aralarında olduğu toplu açılış törenine de katılmak üzere Van'a giden HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş ve DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel ile birlikte halka hitap etti. Demirtaş, hükümetin de belediyeye kayyum atamaya da hazırlandığını belirterek,"Halkımıza ve de belediye çalışanlarımıza da sesleniyorum. Kayyumu tanımayın ve de emirlerini yerine getirmeyin. Diktatörlüğe geçtik. Biz de böyle bir adama biat etmeyeceğiz. Her an sivil direnişe hazır olmalısınız" sözleri ile halkı ayaklanmaya çağırdı.

Belediyelere kayyum atanması ile  ilgili kanun hükmünde kararnamenin de korsan şekilde çıkarıldığınıda belirten Demirtaş, "Dün akşam korsan şekilde yeni kanun hükmünde kararname çıkarıldı. Belediyelere de kayyum atanacak. Daha önce de mecliste çıkarmaya çalıştılar muhalefet ettik. Yasayı da geri çekerek çıkarmayacaklarını da söylediler. Ama görüyorsunuz ki o kadar ahlaksızca ve de etik dışı davaranıyorlar ki, Anayasaya aykırı şekilde belediyelere de el koyacağız diyorlar. Daha önce çağrı yaptık. Gerçekten kendinize de güveniyorsanız, alacağınıza da  inayorsanız gelin erken seçim yapalım. Boyunuzun da ölçüsünü almak istiyorsanız buyrun gelin. Bundan da daha adil bir teklif olurmu? Bunların derdi başka. Halkı arkalarına alamayacaklarını biliyorlar. Sandıkla belediyeyi kazanamayacaklarını bildikleri için memur atayacaklar. Buradan halkımıza çağrı yapıyorum. Burdan da içeri giren kayyumu tanımayın. 'Seçilmişlerin de dışındakini tanımıyoruz' deyin. Yüzüne de bakmayın, selam vermeyin. Emirlerini de dinlemeyin. Muhtarlar, sanayi odası temsilcileri, seçime de biraz saygınız varsa toplantılarına da katılmayın" dedi.