Koalisyon Haberleri - Koalisyon Kuruldu mu?

Türkiye'nin gündemi olan koalisyon süreci dikkatlerden kaçmıyor. AK Parti ile CHP arasında koalisyon kuruldu mu? Başbakan Ahmet Davutoğlu ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bugün bir araya geldi.

Koalisyon Haberleri - Koalisyon Kuruldu mu?

AK Parti ile CHP arasında koalisyon kurulacak mı? Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu arasında gerçekleştirilen son koalisyon görüşmesi hakkında son dakika açıklamalarda bulundu.

Kurtulmuş, “Son derece medeni ve açık yüreklilikle karşılıklı bir araya geldiler. Bu görüşme sürecinin yürütülmesi başlı başına bir kazanımdır.Uzun bir görüşme olmasını beklemiyorum. Masadan hayırlı bir sonuçla kalkılacağını düşünüyorum”dedi.

"BİRLİKTE HAREKET ETMEK İÇİN ZEMİN OLACAK"

"Koalisyon görüşme sürecini yerine getiriyoruz" diyen Kurtulmuş açıklamasının devamında, "Sürecin geldiği noktada bile büyük bir kazanım elde edilmiştir. Bundan sonra ne olur, olur olmaz, böyle olur, şöyle olur ne olursa olsun beklentimiz Türkiye'nin ortak menfaatini ilgilendiren konularda birlikte hareket edebilecek bir zemin olacağına inanıyorum." dedi.

"HALK KOALİSYON DENEYİN' DEDİ'

MHP lideri Devlet Bahçeli'nin "Cuma namazından sonra koalisyon kurulsun"sözlerini hatırlatan moderatörün "Bugünkü görüşme hakkında ne düşünüyorsunuz"sorusu üzerine Numan Kurtulmuş, "Tek başınıza da olsa bunun bir zamanı vardır hükümet kurmak için. Siyasi şartlar var, bu şartlar şu zaman bu zaman demeyi doğru kılmıyor. 8 Haziran'da yeni bir tablo ortaya çıktı, halk 'koalisyon deneyin"dedi.

"CUMHURBAŞKANI ANAYASAL SINIRLAR İÇİNDE"

Sayın Cumhurbaşkanı anayasal sınırlar içinde hareket ediyor. Hükümet kurmakla görevlendiren Sayın Cumhurbaşkanı'dır. Zaman zaman 'peşrev çekmeye gerek yok, kimse sorumluluklarından kaçamaz' diye eleştirilerini kamuoyu önünde yapmıştır Cumhurbaşkanımız... Sayın Başbakanımız da sorumluluğu içerisinde görüşmeleri devam ettirmektedir. Bu anlamsız tartışmayı bir tarafa bırakalım. Bütün siyasi partiler aynı sorumluluğun içerisindedir, herkesin elini taşın altına koyması lazım. Türkiye bir seçime de gidecekse partiler üzerine düşen görevi yerine getirmelidir...

"BÜTÜN PARTİLERE ÇAĞRIDA BULUNACAĞIZ"


Söylediklerimizin arkasındayız, bütün partilere çağrıda bulunacağız. Bu memleketin meselesi hepimizin meselesidir. 8 Haziran'da hangi noktadaysak bugün de aynı noktadayız."

10 AĞUSTOS'TA RANDEVU VERİLMİŞTİ


Başbakanlık Resmi Konutu'na 18.04'de gelen Kılıçdaroğlu'nu, Başbakan Davutoğlu kapıda karşıladı. İki lider, daha sonra basına kapalı gerçekleşen görüşmeye geçti.
Görüşmede, AK Parti'den Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, CHP'den ise Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç da hazır bulundu.

SON DAKİKA:


Koalisyon görüşmelerin olumlu geçtiği haberleri basına gelen bilgiler arasında...

İŞTE ÖMER ÇELİK'İN AÇIKLAMALARI

Ömer Çelik'in açıklamaları şu şekilde; CHP ile beraber yürüttüğümüz istikşafi görüşmelerde hangi bakanımızın alanına  giren bir konu varsa onu ilgili bakanlarımızın gündemine getirdik.

Yemekli bir görüşme oldu yaklaşık 4,5 saat sürdü. Türkiye'yi hükümetsiz bırakmama sorumluluğu içerisinde her iki genel başkan en geniş yelpazede çeşitli değerlendirmelerde bulundular.

''HER HANGİ BİR SONUCA BAĞLANMIŞ DEĞİL''

Uzlaşılan konular ve anlaşılamayan konularda her iki genel başkan görüşlerini ifade ettiler. Gelinmiş noktada şu anda bugün itibari ile bu görüşme herhangi bir sonuca bağlanmış değil. Tekrar bir araya gelecekler.
Türkiye siyasi hayatında, iki ana damarının aynı zaman iki zıt partinin bir araya gelmesi başlı başına Türk siyasi hayatı bakımından bir kazanımdır.

Her iki genelbaşkan konuşulan konuları, kendi yetkili kurullarına gönderecekler arkasından da Perşembe ve Cuma günü nasıl bir sonuç çıktığıyla ilgili nihai değerlendirmeyi kendi aralarında yapacaklar.

''BU İKİ PARTİNİN HER KONUDA ANLAŞMASI...''


Bugün soluksuz bir sohbet ve değerlendirme oldu. Biz şuana kadar bu görüşmelerin samimi bir gayret içerisinde yürümesine, titiz bir biçimde olmasına gayret sarfediyoruz. Zaten bu iki zıt partinin her konuda anlaşması demek tarihin sonunun Türkiye'de gelmesi demektir.

Başbaşa bir görüşme gerçekleşmedi. Siyaset bir aritmetik meselesi değil. Her iki genelbaşkanın mutabık olacağı son nokta koyuluncaya kadar her konuda anlaşılmadan hiç bir konu da anlaşılmamıştır prensibi geçerlidir.

İŞTE HALUK KOÇ'UN AÇIKLAMALARI

Hepimizin yüreğini yakan 6 şehit haberi daha var. Bir kere daha şehitlerimize rahmet diyoruz. Yakınlarına başsağlığı diliyoruz.  Bir an önce bu karmaşık terör kıskacından ülkemizin kurtulmasını diliyoruz.

Hükümeti kurma görevi alan Davutoğlu, CHP'yi ziyaretiyle koalisyon sürecine başlamıştı. CHP genel Başkanı Kılıçdaroğlu bu sürecin başından beri sorumluluk üstlenme beyanı ve parti çıkarlarını önde tutumadan bu görüşmeleri yapmıştır. uzun ve zahmetli bir süreç yaşadık. 5 ayrı toplantı gerçekleştirdik.

'TEKRAR BİR ARAYA GELECEKLER'


Ülkenin menfaatleri ele alındığında bir çok konuda uzlaşıldı. Ayrıca uzlaşmaya yakın konular var. Bize yüklenen sorumluluğun farkındayız. Yapıcı ve sonuç alıcı bir koalisyonun oluşmasını kolaylaştırmak gerekiyor.

Samimi bir şekilde genel başkanlar düşüncelerini ifade ettiler. Bu hafta Perşambe ya da Cuma günü genel başkanlar bir kez daha bir araya gelecekler.

"Amacımızın, yapıcı, sonuç alıcı, çok boyutlu sorunların aşılmasına katkı sunacak bir koalisyon sorumluluğunun, bir hükümet sorumluluğunun oluşmasını kolaylaştırmak olduğunu belirtmek istiyorum."

BUGÜN NELER YAŞANDI?


Başbakanlık Resmi Konutu'na gelen Kılıçdaroğlu'nu, Başbakan Davutoğlu kapıda karşıladı.

İki lider, daha sonra basına kapalı gerçekleşen görüşmeye geçti. Görüşmede, AK Parti'den Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, CHP'den ise Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç da hazır bulundu.

Görüşmede, AK Parti ve CHP heyetleri arasında, hükümet kurma süreci kapsamında yürütülen "istikşafi" görüşmeler ele alındı.

YEMEKTE DE GÖRÜŞME DEVAM ETTİ


Başbakanlık Resmi Konutu'nda bir süre görüşen iki lider, ardından yemeğe geçti. Yemek menüsünde, bamya çorbası, zeytin yağlı tabağı, ızgara çeşitleri, salata, kek, çay ve kahvenin bulunduğu öğrenildi.

Davutoğlu ve Kılıçdaroğlu, yemekte de görüşmelere devam etti.

4 SAAT 20 DAKİKA SÜRDÜ

Yemekten sonra görüşmelere devam eden Davutoğlu ve Kılıçdaroğlu'nun görüşmesi 4 saat 20 dakika sürdü.

Kılıçdaroğlu'nun görüşmenin ardından CHP Genel Merkezi'ne geçtiğini öğrenildi.

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ve CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç'un açıklama yapması bekleniyor.

İKİ PARTİDEN AYRI AYRI AÇIKLAMA


Ömer Çelik AK Parti adına Başbakanlık'ta, Haluk Koç ise CHP adına partisinin genel merkezinde açıklama yapacak.

Görüşmede, AK Parti ve CHP heyetleri arasında, hükümet kurma süreci kapsamında yürütülen "istikşafi" görüşmelerin ele alınması bekleniyordu.

AK Parti ve CHP heyetlerinin, 5 ayrı oturumda, yaklaşık 35 saat süren "istikşafi" görüşmeleri, 3 Ağustos'ta sonra ermişti. Görüşmelerin ardından heyetler, Davutoğlu ile Kılıçdaroğlu'na sunum yapıp, rapor sunmuştu.

AK Parti ile CHP arasında koalisyon kurulacak mı? İşte koalisyon haberleri ve tüm ayrıntıları...

Hükümet kurma sürecinde, Ak Parti ile CHP heyetlerinin, "istikşafi" görüşmeleri tamamlamasının ardından, Genel Başkanlar Ahmet Davutoğlu ve Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakanlık Resmi konutu'nda bir araya geldi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, heyetler arasında yapılan görüşmelerin ardından görüşme için Başbakanlık Konutu'nda saat 18:00’de bir araya geldi. İki lidere Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ile CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç eşlik etti.
 
AKŞAM YEMEĞİNİN MENÜSÜ

 
Başbakan Davutoğlu ile CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun yapılan ön görüşmelerin ardından bir araya geldiği toplantıda yemeğe geçildiği öğrenildi. Alınan bilgiye göre yemekte bamya çorbası, zeytinyağlı tabağı, salata ve ızgara ile dondurmalı ve böğürtlenli kek olduğu öğrenildi.
 
SUNULAN RAPORLARIN ARDINDAN İLK GÖRÜŞME
 
7 Haziran'da yapılan seçimlerin ardından, Başbakan Davutoğlu Meclis'teki 3 siyasi partiyi ziyaret etmiş, bu ziyaretler sonrası Ak Parti ile CHP heyetleri arasında yapılan 5 toplantıda yaklaşık 35 saat süren görüşmeler gerçekleştirmişti. Ak Parti ve CHP heyetleri, Davutoğlu'nun 'istikşafi' ismiyle nitelediği görüşmelerin ardından liderlere raporlar sundu. Raporların sunulmasının ardından liderlerin Başbakanlık Resmi Konut'taki görüşme yaklaşık 2 saattir devam ediyor.

ÖNCE HEYETLER GÖRÜŞTÜ

"İstikşafi" görüşmeleri koordine eden Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ile CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç'un da katılacağı görüşmede, AK Parti-CHP koalisyonunun kurulup kurulmayacağının büyük ölçüde netleşmesi bekleniyor.

Ancak Kılıçdaroğlu'nun görüşmeyi baş başa yapma teklifinde bulunacağı da gelen bilgiler arasında.

AK Parti ve CHP heyetleri arasında, 5 ayrı oturumda yaklaşık 35 saat süren görüşmeler, 3 Ağustos'ta sona erdi. Görüşmelerin biri TBMM'de, diğer dördü ise Ankara Palas Devlet Konukevi'nde gerçekleşti. Ankara Palas Devlet Konukevi'nde 24 Temmuz'da yapılan ilk görüşmeye, AK Parti'yi temsilen Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ile milletvekilleri Taha Özhan ve Osman Can katıldı.

CHP heyetinde ise Genel Başkan Yardımcıları Haluk Koç, Selin Sayek Böke, Faik Öztrak, İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi ve Genel Başkan Başdanışmanı Rasim Bölücek yer aldı.

"Demokratikleşme, yeni Anayasa, ekonomi, eğitim, sosyal programlar, Türkiye'nin iç ve dış güvenliği, dış politika, Avrupa Birliği ve Ortadoğu politikaları" başta olmak üzere farklı konuların ele alındığı görüşmelerde, ortak ajanda ve Gündem maddeleri belirleyen heyetler, "iki parti arasında, bir ortaklık yapısı çıkıp çıkmayacağını" değerlendirdi.

GENEL BAŞKANLARA RAPOR


Görüşmelerin ardından heyetler, AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na rapor sundu.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 6 Ağustos'ta, hükümet kurma süreci kapsamında CHP ile istikşafi görüşmelerde bulunan AK Parti heyetini kabul etti.

Başbakanlık Resmi Konutu'nda, yaklaşık 2 saat süren görüşme sonrası açıklama yapan Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Davutoğlu ile Kılıçdaroğlu'nun yapacağı görüşmeye ilişkin, "Bu nihai bir görüşme olarak değerlendirilemez. Nihayetinde ondan sonrasının da nasıl işleyeceği de o gün iki genel başkanın beraber çizeceği bir çerçevede olacaktır. Yani o görüşmenin de misyonu, 'tamam mı, devam mı' şeklinde bizim adını koyacağımız bir görüşme değildir" dedi. Görüşmede, kapsamlı bir sunum yapan heyet, Davutoğlu'na rapor da sundu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na da istikşafi görüşmelere katılan CHP heyetince, hem sunum yapıldı hem de bir rapor sunuldu. Konuşmalarında, "Yüksek profilli bir hükümet kurulması" gerekliliğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin önünde, dış politika, ekonomi, eğitim, darbe hukuku ve Kürt sorununun bulunduğunu, yeni bir anayasanın yapılması gerektiğini kaydetti.

"KOALİSYON KURULMA İHTİMALİ VAR"


CHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Bekaroğlu, yaptığı açıklamada, "Görüşmelerden olumlu bir şeylerin çıkması" temennisinde bulundu.

AK Parti ile CHP arasındaki ön görüşmelerde, "koalisyon olamaz" diye bir şeyin çıkmadığını belirten Bekaroğlu, şöyle dedi: "Siyasi irade konuşacak. Görüşmelerde bir problem yok, CHP böyle bir koalisyona var. Başbakan da böyle bir koalisyonu istiyor. Türkiye'nin durumu ortada, çatışma, terör, ekonominin durumu, her şey ortada. Dolayısıyla geniş tabanlı bir koalisyon hükümetinin, Türkiye için yararlı olacağını düşünenlerdenim. İki büyük partinin her konuda anlaşması gerekmiyor, zaten mümkün değil, doğru da olmaz. Ama Türkiye'nin temel sorunlarını çözme konusunda anlaşabilirler, bu konuda bir engel yok. Bu beklentilerle CHP, ön görüşmeleri sürdürdü. Başlıkların hepsinde anlaşma yapılmadı ama birbirlerini keşfederken partiler, önemli işleri birlikte yapabilecekleri konusunda bir sıkıntı çıkmadı." Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, ona yakın bazı kişilerin ve bazı medya gruplarının, "AK Parti-CHP koalisyonunun olmaması" yönünde görüş belirttiğini ileri süren Bekaroğlu, "Bu koalisyon olmaz diye toplumda bir beklenti var. Ben her şeye rağmen aklı selimin öne çıkabileceğini, bir koalisyonun kurulma ihtimalinin mevcut olduğunu düşünenlerdenim" ifadesini kullandı.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.