Libya'nın eski lideri Kaddafi'nin oğluna şok idam cezası!

Libya'nın eski lideri Muammer Kaddafi'nin oğluna şok idam cezası. Bugün gerçekleştirilen duruşmada Kaddafi ve 8 kişiye işledikleri savaş suçları nedeniyle idam cezası verildi.

Libya'nın eski lideri Kaddafi'nin oğluna şok idam cezası!

Libya’nın öldürülen lideri Muammer Kaddafi’nin oğlu Seyfülislam Kaddafi ve 8 kişi, idam cezasına çarptırıldı.

Bugün yapılan duruşmaya Seyfülislam Kaddafi katılmazken, suçlamalara hakkındaki video linkleri kanıt olarak sunuldu. Cezanın Kaddafi’ye 2011 yılında başlayan ayaklanma sırasında işledikleri savaş suçları nedeniyle verildiği belirtildi.

Öte yandan eski İstihbarat şefi Abdullah Es Senussi ve eski Başbakan Bağdadi el Mahmudi’ye de idam cezası verildi.

Libya'da devrik lider Muammer Kaddafi'nin oğlu Seyfülislam Kaddafi'ye idam cezası verildi. Libya'daki mahkeme, Kaddafi döneminin istihbarat şefi ve başbakanını da idam cezasına çarptırdı.İdam kararını davaya bakan başkent Trablus'taki istinaf mahkemesi açıkladı.

Libya'nın devrik lideri Muammer Kaddafi'nin oğlu Seyfulislam Kaddafi, eski istihbarat şefi Abdullah es-Senusi ve eski Başbakan el-Bağdadi el-Mahmudi hakkında idam cezası verildi.

Libya'da devrik lider Muhammer Kaddafi'nin oğlu Seyfülislam Kaddafi ve diğer 7 kişi hakkında verilen idam cezaları, 2011 devrimi sırasında savaş suçu işledikleri gerekçesiyle verildi.

Devrik lider Muhammer Kaddafi'nin oğlu Seyfulislam Kaddafi'nin de bulunduğu 37 sanık Şubat 2011’de başlayan devrim esnasında “gösterileri şiddet kullanarak bastırmak ve göstericileri öldükmek” suçundan yargılanıyordu.

İdam cezasının verildiği duruşmada Seyfülislam Kaddafi hazır bulunmadı. Libya mahkemesi, Kaddafi döneminde görev yapan toplam 37 yetkili hakkında son kararını açıkladı. Muammer Kaddafi'nin oğlu Seyfulislam Kaddafi ile eski istihbarat şefi Abdullah es-Senusi ve eski Başbakan el-Bağdadi el-Mahmudi hakkında idam kararı çıktı. Mahkeme dört sanığa beraat, diğer sanıklara da para cezası ya da farklı yıllarda değişen hapis cezaları verdi. Beraat eden dört sanığın arasında Kaddafi döneminin Dışişleri Bakanı Abdulâti Ubeydi de bulunuyor.

Mahkeme salonuna güvenlik gerekçesiyle getirilmeyen Seyfulislam Kaddafi, gıyabında silahla vurulmak suretiyle idam cezasına çarptırıldı.

Başsavcılık sanıkların özel durumundan dolayı normal prosedürlere göre temyize gidemeyeceklerini ancak yine de hükümlerde herhangi bir usulsüzlük olup olmadığını kontrol etmek için son kararın yüksek mahkemeye bırakıldığını açıkladı.

Seyfulislam Kaddafi'nin de aralarında bulunduğu 37 sanık, 17 Şubat 2011'de başlayan halk ayaklanmasında "gösterileri şiddet kullanarak bastırmak ve göstericileri öldürmek" suçlamasının yanı sıra "işlenen katliamlara katkı sağlamak, köy ve şehirleri kuşatma altına almak ve kamu mallarını zarara uğratmakla" suçlanıyordu.

Seyfulislam Kaddafi, 2011 yılında Trablus yönetimine bağlı olmayan Zintan’da tutuklanmıştı. Babası Muammer Kaddafi ise aynı yıl öldürülmüştü.

Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Seyfulislam Kaddafi'nin kendisine teslim edilmesini talep etmişti. Ancak Libya bunu reddetmişti. 43 yaşındaki Seyfülislam dahil dokuz sanık, "Kaddafi'nin devrildiği 2011 yılındaki isyan sırasında işledikleri savaş suçu" nedeniyle idama çarptırıldı.

Diğer sanıklar, "cinayet ve tecavüze teşvik"in de aralarında bulunduğu birtakım iddialarla suçlanıyordu.

Kaddafi'nin ikinci eşinden doğan çocuklarının en büyüğü olan Seyfülislam, Kasım 2011'de Nijer'e kaçmaya çalışırken çölde yakalanmıştı.

Trablus'tan bildiren BBC Muhabiri John Simpson, Seyfülislam ve idam cezası alan diğer mahkûmların temyiz hakkının bulunduğunu belirtti.

KARAR GIYABINDA VERİLDİ ÇÜNKÜ...

Mahkeme kararını Seyfülislam'ın gıyabında verdi. Çünkü Seyfülislam, dünyanın tanımadığı Trablus yönetimine karşı gelen eski isyancı bir grup tarafından Zintan'da tutuluyor.

Geçen Nisan ayında Libya'nın başkenti Trablus'ta açılan dava, insan hakları örgütleri tarafından eleştirildi ve Lahey'deki Uluslararası Ceza Mahkemesi ile yargılama yetkisi konusunda tartışmaları da beraberinde getirdi.

Seyfülislam Kaddafi, eski Başbakan Mahmudi, istihbarat şefi Senusi, Dış Güvenlik Teşkilatı Başkanı Buziyd Durda gibi rejimin sembol isimlerinin de aralarında bulunduğu 37 kişi, 17 Şubat 2011'de başlayan halk ayaklanmasında "gösterileri şiddet kullanarak bastırmak ve göstericileri öldürmek, köy ve şehirleri kuşatma altına almak ve kamu mallarını zarara uğratmak" gibi suçlamalarla yargılanıyordu.

Seyfülislam, işlediği iddia edilen savaş suçları nedeniyle Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından da aranıyordu.

Muammer Kaddafi, Ekim 2011'de memleketi Sirte'de yakalanmış ve linç edilerek öldürülmüştü.

KADDAFİ'NİN DİĞER ÇOCUKLARI

Kaddafi'nin oğullarından Hamis, Seyfülarab ve Mutassım; 2011'deki devrim sırasında öldürüldü. Libya Olimpiyat Komitesi eski Başkanı Muhammed ve Avrupa'daki tatil skandallarıyla manşetlere taşınan Hannibal ile Ayşe Kaddafi ise Umman'a sığınmıştı.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.