Meteoroloji hava durumu konusunda ne dedi?

Yurt genelinde etkisini arttıran soğuk havalar hayatı felç etti. Meteoroloji Genel Müdürlüğü ise yaptığı açıklamalar ile durumun ciddiyetini gözler önüne serdi. İşte Meteoroloji'nin hava durumu açıklaması.

Meteoroloji hava durumu konusunda ne dedi?

Yağışların; Marmara'nın batısında (Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Çanakkale ve İstanbul); öğle saatlerinden itibaren Marmara, Kıyı Ege, Batı Akdeniz kıyılarında, akşam ve gece saatlerinde Batı Akdeniz'in iç kesimleri ile İç Ege'de kuvvetli olmak üzere yağmur ve sağanak; sabah saatlerinden itibaren Trakya'da, öğle saatlerinden itibaren Marmara'nın güneyi ile doğusunun yükseklerinde, akşam saatlerinden itibaren ise Batı Karadeniz'in iç kesimlerinin yüksekleri ile İç Anadolu'nun kuzey batısında karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. İç ve doğu bölgelerde buzlanma ve don olayı ile birlikte gece ve sabah saatlerinde yer yer pus ve sis hadise bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: İç ve doğu bölgelerde 3 ila 6 derece artacağı, Marmara'da 5 ila 10 derece azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor. 

RÜZGAR: Genellikle güney ve güneybatı, sabah saatlerinden itibaren kuzeybatı kesimlerde kuzey yönlerden hafif ara sıra orta kuvvette; Marmara, Ege, Batı Akdeniz ile Batı Karadeniz kıyılarında kuvvetli ve yer yer fırtına şeklinde (40-80 km/s); Marmara'nın güneybatısında zaman zaman tam fırtına (80-100 km/saat) şeklinde esmesi bekleniyor. 

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Yağışların Marmara'nın batısında (Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Çanakkale ve İstanbul); öğle saatlerinden itibaren Marmara, Kıyı Ege, Batı Akdeniz kıyılarında, akşam ve gece saatlerinde Batı Akdeniz'in iç kesimleri ile İç Ege'de kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (sel, su baskını, ulaşımda aksamalar vb.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir. 

KUVVETLİ BUZLANMA VE DON OLAYI UYARISI

Ülkemizin doğu kesimlerinde kuvvetli buzlanma ve don olayı beklendiğinden, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (ulaşımda aksamalar vb) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir. 

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI

Rüzgarın Batı Akdeniz'de güney ve güneybatı (Lodos), Marmara, Kıyı Ege ve Batı Karadeniz kıyılarında kuzeyli yönlerden, kuvvetli ve yer yer fırtına şeklinde (40-80 km/s); Marmara'nın güneybatısında zaman zaman tam fırtına (80-100 km/saat) şeklinde esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (soba ve baca gazı zehirlenmesi, deniz ulaşımda aksamalar vb.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir. 

ÇIĞ UYARISI

Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu ve Batı Karadeniz'in iç kesimlerinde yüksek kar örtüsünün bulunduğu eğimli dik yamaçlarda yaşanabilecek muhtemel çığ tehlikesine karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir. 

BÖLGELERİMİZDE HAVA DURUMU

MARMARA: Parçalı çok bulutlu, bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların sabah saatlerinde Marmara'nın batısında (Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Çanakkale ve İstanbul); öğle saatlerinden itibaren bölge genelinde kuvvetli olmak üzere yağmur ve sağanak; Trakya ile öğle saatlerinden itibaren güney ve doğusunun yükseklerinde karlakarışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. 

EGE: Çok bulutlu, Kıyı Ege ile zamanla bölge genelinin yağmur ve sağanak yağışlı, iç kesimlerde karla karışık yağmur ve kar yağışlı gececeği tahmin ediliyor. Yağışların öğle saatlerinden itibaren Kıyı Ege'de, zamanla iç kesimlerde kuvvetli olması bekleniyor. Gece ve sabah saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer pus ve sis hadisesi bekleniyor. 

AKDENİZ: Parçalı zamanla çok bulutlu, bölgenin batısı ile zamanla Mersin çevrelerinin yağmur ve sağanak yağışlı, iç kesimlerin yükseklerinin karla karışık yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların öğle saatlerinden itibaren Batı Akdeniz kıyılarında, zamanla bölgenin batısında kuvvetli olması bekleniyor. Gece ve sabah saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde hafif buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer pus ve sis hadisesi bekleniyor.

İÇ ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerinden itibaren bölgenin kuzeybatısının karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Gece ve sabah saatlerinde yer yer kuvvetli olmak üzere buzlanma ve don olayı ile birlikte pus ve sis hadisesi bekleniyor.

BATI KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra Zonguldak, Bartın, Bolu, Düzce ve Karabük çevreleri ile Kastamonu'nun kıyı ilçelerinin, akşam saatlerinden itibaren bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların yağmur, iç kesimlerinin yükseklerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Bölgenin iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer pus ve sis hadisesi bekleniyor. İç kesimlerinde yüksek kar örtüsünün olduğu eğimli dik yamaçlarda yaşanabilecek muhtemel çığ tehlikesine karşı tedbirli olunması gerekmektedir.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinde Kıyıları ile Çorum, Amasya ve Giresun çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların kıyılarda yağmur, iç kesimlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Bölgenin iç ve yüksek kesimlerinde yer yer kuvvetli olmak üzere buzlanma ve don olayı bekleniyor. İç kesimlerinde yüksek kar örtüsünün olduğu eğimli dik yamaçlarda yaşanabilecek muhtemel çığ tehlikesine karşı tedbirli olunması gerekmektedir.

DOĞU ANADOLU: Parçalı bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Bölge genelinde kuvvetli buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer pus ve sis hadisesi bekleniyor. Yüksek kar örtüsünün olduğu eğimli dik yamaçlarda yaşanabilecek muhtemel çığ tehlikesine karşı tedbirli olunması gerekmektedir.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Gece ve sabah saatlerinde bölge genelinde buzlanma ve don olayı ile birlikte doğusunda yer yer pus ve sis hadisesi bekleniyor.