MKEK fabrikasında 120 bin tonluk dev modernizasyon yapılacak!

Makina ve Kimya Enstitüsü Kurumu (MKEK) Ağır Silah ve Çelik Fabrikası'nın modernizasyonunu kazanan İtalyan firma ile iş teslim töreni yaptı. Törende dua okunurken kurban da kesildi.

MKEK fabrikasında 120 bin tonluk dev modernizasyon yapılacak!

MAKİNA ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) Ağır Silah ve Çelik Fabrikası'nın modernizasyonu ihalesini kazanan İtalyan Danieli firmasına, iş teslim töreni...Son sistem 120 bin ton kapasiteli yeni sıvı çelikhane tesisi kuruluyorMakine Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) Genel Müdürü İzzet Artunç, Ağır Silah ve Çelik Fabrikası'ndaki yenileme çalışmalarıyla ilgili, "Yeni çelikhane 120 bin ton sıvı çelik üretim kapasiteli, 30 ton döküm kapasiteli elektrik ark ocağı ve 30 ton kapasiteli pota ocağı alabilecek tesise dönüşecek" dedi.

Makine Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) Genel Müdürü İzzet Artunç, Ağır Silah ve Çelik Fabrikası'ndaki yenileme çalışmalarıyla ilgili, "Yeni çelikhane 120 bin ton sıvı çelik üretim kapasiteli, 30 ton döküm kapasiteli elektrik ark ocağı ve 30 ton kapasiteli pota ocağı alabilecek tesise dönüşecek" dedi.

Kırıkkale Valisi Ali Kolat, Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Kaya ve beraberindekiler, Ağır Silah ve Çelik Fabrikası'ndaki yenileme çalışmaları başlayan çelikhanede incelemede bulundu.

MKEK Genel Müdürü Artunç, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, 2 yıl içerisinde eski çelikhanenin tamamen modernize edilerek, 120 bin ton sıvı çelik üretebilecek modern bir çelikhaneye dönüştürülmesi yönündeki çalışmaların devam ettiğini söyledi.

İlk aşamada alt yapının hazırlanması için yıkım faaliyetleri yapılacağını belirten Artunç, "Çatı 30 metre yükselecek. Yeni çelikhane 120 bin ton sıvı çelik üretim kapasiteli, 30 ton döküm kapasiteli elektrik ark ocağı ve 30 ton kapasiteli pota ocağı alabilecek tesise dönüşecek. Önümüzdeki dönemde çalışmalarımızın disiplin içerisinde, kazasız ve belasız hayırlısıyla bitmesini ümit ediyorum. İnşallah sonunda alnımızın akıyla bu süreçten çıkacağız. Tüm çalışanlara başarılar diliyoruz" diye konuştu.

Proje direktörü Andrea Scamorda de proje sonunda hem Türkiye'ye hem de MKEK'e faydalı bir tesis sunacaklarını kaydetti.

Çelikhanenin, İtalyan Danieli firması tarafından yenileneceğini, maliyetinin de 60 milyon avro olduğu belirtildi.

İncelemelerin ardından kurban kesilip, dua okundu.
Makine Kimya Endüstrisi Kurumu (MKE), Kırıkkale’deki Ağır Silah ve Çelik Fabrikası bünyesinde kurulacak yeni sıvı çelikhane, yılda 120 bin ton sıvı çelik üretimi yapacak.

Makine Kimya Endüstrisi Kurumu (MKE), İtalyan Danieli Firması ile yaptığı anlaşmayla Kırıkkale’de bulunan Ağır Silah ve Çelik Fabrikası bünyesinde bulunan çelikhaneyi modernize ediyor. 60 milyon Euro’ya modernize edilecek olan çelikhane sayesinde yılda 120 bin ton sıvı çelik üretilmesi hedefleniyor. Çelikhanenin kurulması ile namlu çeliği, vasıflı çelik, takım çeliği ve paslanmaz çelik üretebilme yeteneğine de sahip olacağı belirtiliyor. Türkiye iki yıl sürecek proje ile dünyanın sayılı sıvı çelik üretim tesisine kavuşacak.

Ağır Silah ve Çelik Fabrikası’nda, MKE Genel Müdürü İzzet Ertunç’un ve Kırıkkale Valisi Ali Kolat’ın katılımıyla bir program düzenlendi. Duaların edilmesi ve kurban kesilmesinin ardından çalışmalar hakkında bilgi veren Ertunç, İtalyan Danieli firması ile yeni sıvı çelikhanenin yapılması için anlaşmaya varıldığını ve 2 yıl içerisinde tamamlanmasının planlandığını söyledi.

MKE Genel Müdürü İzzet Ertunç, "2 yıl içerisinde bu tesis tamamen modernize edilerek yılda 120 bin sıvı çelik üretebilecek modern bir çelikhane olması yönünde çalışmalarımız devam ediyor. İlk aşamada burada bir yıkım yapılacak, çatı 30 metre yükselecek, yeni ocakların olabileceği bir alana dönüşecek. Ümit ediyorum ki önümüzdeki dönemde çalışmalarımız bir disiplin içerisinde kazasız belasız hayırlısıyla bitmesi yönünde bu gün küçük bir seremoni yapmaya karar verdik. Tüm katılımcılara teşekkür ederim.” dedi.

Kırıkkale Valisi Ali Kolat, tesisin ülkeye, Kırıkkale’ye, savunma sanayine ve MKE’ye önemli getirileri olacağını söyleyerek, emeği geçen tüm ilgililere teşekkür etti.

Kırıkkale’de yatırım yapmaktan memnun olduklarını açıklayan İtalyan Danieli firması yetkilisi ise tesisin dünyada sayılı tesisler arasına gireceğini belirterek, “Yapım aşaması iki yıl sürecek. İki yıl sonra Türkiye farklı bir tesise kavuşacak. Tesis son sistem teknoloji ile üretim yapacak.” diye konuştu.MAKİNA ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) Ağır Silah ve Çelik Fabrikası'nın modernizasyonu ihalesini kazanan İtalyan Danieli firmasına, iş teslim töreni yapıldı. Projenin startının verildiği törende MKE Genel Müdürü İzzet Artunç, 2 yılda modernize edilecek tesislerde yıllık 120 bin ton sıvı çelik üretimi yapılacağını açıkladı.

MKEK Çelikhane'de düzenlenen iş teslim töreninde kurban kesilerek dua edildi. Çelikhanenin 2 yılda modernize edileceğini ifade eden MKE Genel Müdürü İzzet Artunç, "Önümüzdeki 2 yıl süresince tamamen modernize edilerek 120 bin ton sıvı çelik üretebilecek modern bir çelikhane çalışmamız devam ediyor. İlk aşamada alt yapımı çalışmaları kapsamında yıkımlar olacak. Çatı 30 metre yükselecek. Yeni gelecek pota ocağı, ark ocağı ve toz tutucu tesisleri alabilecek bir düzenleme yapılacak. Önümüzdeki dönem içinde çalışmalarımız belirli bir disiplin içinde kazasız belasız bitmesini temenni ediyoruz" dedi.

Kırıkkale Valisi Ali Kolat ise hem Türkiye hem de Kırıkkale için büyük bir kazanım olacak olan Çelikhane Projesi'nin özellikle savunma sanayiine önemli katkılarının olacağını ifade etti. Kolat, "Bu projenin gerçekleşmesi için çok büyük gayretler gösterdiniz. Biz de elimizden geldiğince çaba sarfettik. Kırıkkale ve ülkemiz için stratejik diyebileceğimiz bir proje. Bu proje hem ülkemize, Kırıkkale'mize, MKE'ye ve savunma sanayiine önemli getirileri olacaktır" dedi. Danieli firması Proje Direktörü Andrea Scamor da konuşmasında, "MKE bize bu fırsatı bize verdiği için teşekkür ediyoruz. Proje sonunda hem Türkiye'ye, hem de MKE'ye başarılı bir tesis sunacağımıza inanıyoruz" dedi.

Çelikhanenin kurulması sonucu 30 ton/döküm kapasiteli elektrik ark ocağı, 30 ton kapasiteli pota ocağı, 30 ton kapasiteli vakum altında gaz giderme tesisi kurulacak. Yılda ortalama 120 bin 385 ton sıvı çelik üretilecek tesis, toz toplama ve filtreleme ile tamamen doğa dostu olacak. Çelikhanenin kurulması ile MKE namlu çeliği, vasıflı çelik, takım çeliği ve paslanmaz çelik üretebilme yeteneğine kavuşacak.


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.