Müjde İstanbul trafiğine çözüm bulmuşlar

Bir Tv kanalına konuşan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, İstanbul trafiğini çözmek için uğraştıklarını ve sonunda bir proje ürettiklerini açıkladı. Bakan Lürfi Elvan, Yavuz Sultan Selim köprüsünün ne zaman açılacağında, raylı sistemin ne zaman devreye gireceğinden, Gebze-Halkalı hattının ne zaman açılacağına kadar bir çok soruya samimi cevaplar verdi.

Müjde İstanbul trafiğine çözüm bulmuşlar

Bir Tv kanalına konuşan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, İstanbul trafiğini çözmek için uğraştıklarını ve sonunda bir proje ürettiklerini açıkladı. Bakan Lürfi Elvan,  Yavuz Sultan Selim köprüsünün ne zaman açılacağında, raylı sistemin ne zaman devreye gireceğinden, Gebze-Halkalı hattının ne zaman açılacağına kadar bir çok soruya samimi cevaplar verdi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, 1 ay içerisinde İstanbul trafiğini rahatlatacak sürpriz, mega bir projeyi açıklamayı planladıklarını bildirdi.
CNN Türk’e konuşan Elvan, gündeme ilişkin soruları yanıtladı. İstanbul’un trafik sorununu çözmeye yönelik projelere ilişkin bilgi veren Elvan, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün 29 Ekim’de açılması konusunda gecikme görünmediğini dile getirerek, raylı sistemi de 2017 sonu veya 2018’de açmayı planladıklarını ifade etti. Gebze-Halkalı hattının ne zaman açılacağına yönelik soru üzerine Elvan, bu yılın biraz zor göründüğünü ancak en kısa sürede bitirmeyi hedeflediklerini söyledi. Elvan, şunları kaydetti:

‘Vatandaş nefes alacak’
“İstanbul’un trafiğini rahatlatmaya yönelik olarak bazı projeler üzerinde çalışıyoruz. Özellikle geniş halk kitlelerinin bir noktadan, başka bir noktaya seyahat ettiği kesimlere yönelik trafiği daha da rahatlatıcı, vatandaşlarımıza nefes aldırabilecek proje üzerinde çalışıyoruz. Onu belki Sayın Başbakanımızla birlikte açıklamayı düşünüyoruz, biraz zamana ihtiyacımız var. 1 ay içerisinde açıklarız diye düşünüyoruz. İstanbul trafiğini rahatlatacak sürpriz bir proje, mega proje ve İstanbul trafiğini de önemli ölçüde rahatlatacak olan bir proje.”
Elvan, bir soru üzerine bölünmüş yollar sayesinde yıllık 15 milyar lira tasarruf edildiğini belirtti.

 ‘Haydarpaşa’nın başına kötü bir şey gelmez’
Elvan, Haydarpaşa Garı’nın geleceğine yönelik soruyu yanıtlarken de, “Bakanlık olarak garın yangından sonra tamiratı, restorasyonuna yönelik bir çalışma yaptık. Bununla ilgili tabii nihai bir karar verilmiş değil açıkçası. Mutlaka bunun muhafaza edilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Haydarpaşa Garı’nın başına kötü bir şey gelmez onu ifade etmek istiyorum, kimse merak etmesin” dedi.
 

‘Atatürk Havalimanı’na konut yapılmayacak’
İstanbul’a üçüncü havalimanının yapılmasıyla Atatürk Havalimanı’nın durumunun ne olacağına ilişkin Elvan, şunları kaydetti:
“Orada konut alanı olacak gibi bir şey söz konusu değil. İkincisi, üçüncü havalimanı ihalesine çıkarken ‘tarifeli uçuşların üçüncü havalimanı için kullanılacağı’ ifadesi yer aldı. Ama tarife dışı uçuşlar, charter uçuşları olabilir, özel uçakların bu havaalanımızı kullanması söz konusu olabilir, kargo uçaklarımızın kullanması söz konusu olabilir. Tarife dışı uçuşlara engel olabilecek bir durum söz konusu değil. Dolayısıyla, Atatürk Havalimanımız da gerçekten Türkiye’nin, İstanbul’un ihtiyacı olan bir havalimanı olacak.”

‘İnternet fiyatı ucuzlayacak’
4G ihalesinin seçimden önce yapılacağını ifade eden Elvan, “Fiyatlarda çok ciddi düşüşler sözkonusu oldu. Daha da aşağıya indirilmesi yönünde çalışıyoruz. Önümüzdeki dönemde bu fiyatlar daha da aşağıya inecek, onun müjdesini verelim” diye konuştu.