Nihat Zeybekci ABD'ye yanıt verdi

Nihat Zeybekci ABD ile ilgili açıklama yaptı. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "ABD'nin (İran petrol ticaretini durdurması talebi konusunda) aldığı kararlar bizi bağlamaz, ancak Birleşmiş Milletler kararlarını tanırız" dedi.

Nihat Zeybekci ABD'ye yanıt verdi

ABD Hazine Bakanlığı'ndan kıdemli bir yetkilinin telekonferansla  gazetecilere yaptığı açıklamada, müttefik ülkelerin ve şirketlerinin İran'dan  yaptıkları petrol ithalatını 4 Kasım'a kadar sonlandırmalarını talep etmesine hükümetten yanıt geldi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, güncelenen Türkiye-Avrupa Serbest Ticaret Birliği (EFTA) serbest ticaret anlaşması toplantısında yaptığı konuşmada, "ABD'nin (İran petrol ticaretini durdurması talebi konusunda) aldığı kararlar bizi bağlamaz, ancak Birleşmiş Milletler (BM) kararlarını tanırız." dedi.

Zeybekci'nin konuşmasından öne çıkan diğer satırbaşları ise şu şekilde:

- EFTA ile Türkiye arasındaki serbest ticaret anlaşması revize edildi ve kapsamı oldukça genişletildi.
 
- Aralarında Almanya'nın da yer aldığı Avrupa Birliği (AB) ülkelerinden Gümrük Birliği güncellenmesi sürecine ilişkin olumlu geri dönüş alıyoruz, sürecin hızlanacağına inanıyorum.
 
- Revize EFTA serbest ticaret anlaşması AB ile Gümrük Birliği güncellemesi sürecinde önemli rol oynayacak.
 
- Çin'e ihracatımızı tarife ve tarife dışı engeller nedeniyle geliştiremiyoruz, en yoğun önlem aldığımız ülke Çin, önlemleri artıracağız.
 
- EFTA ile anlaşma öncesi 10 milyar dolar ticaret hacmimiz var 2-3 yıl içinde iki kata çıkar.

ABD, İRAN'DAN PETROL İTHALATININ DURDURULMASINI İSTEDİ 
 
ABD Hazine Bakanlığı'ndan kıdemli bir yetkilinin telekonferansla  gazetecilere yaptığı açıklamada, müttefik ülkelerin ve şirketlerinin İran'dan  yaptıkları petrol ithalatını 4 Kasım'a kadar sonlandırmalarını talep ettiği  belirtildi.
 
Açıklamada, söz konusu şirketlerin bu tarihten sonra İran'dan petrol  ithal etmeleri durumunda ABD'nin yaptırımlarıyla karşılaşabilecekleri uyarısında  bulunuldu.
 
Yetkili, ayrıca, ABD'nin Türkiye, Çin ve Hindistan gibi İran petrolü  ithal eden ülkelerle konu hakkında temaslar içinde bulunacağı bilgisini paylaştı.
 
Açıklamanın ardından küresel petrol piyasasında ham petrol  fiyatlarında hızlı artış görüldü.
 
ABD Başkanı Donald Trump'ın mayıs ayı başında ülkesinin İran nükleer  anlaşmasından çekilmesi kararını almasıyla, ABD Hazine Bakanlığı İran'a yönelik  yaptırımların 90 ve 180 günlük periyotlarla yeniden uygulanmaya başlanacağını  duyurmuştu.
 
Hazine Bakanlığı, ayrıca, söz konusu periyotların sırasıyla 6 Ağustos  ve 4 Kasım tarihlerinde sona ereceğini bildirmişti.