Obama Peres'in cenaze törenine katıldı !

Obama, binlerce Müslümanı katleden Peres'in cenaze törenine katıldı. ABD Başkanı Barack Obama, İsrail eski Cumhurbaşkanı Şimon Peres'in cenaze törenindeki konuşmasında Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'a teşekkür etti.

Obama Peres'in cenaze törenine katıldı !

ABD Başkanı Obama, geçtiğimiz günlerde ölen Peres'in cenaze töreninde bir konuşma gerçekleştirdi. Peres için “Sevgili Dostum” ifadesini kullanan Obama, “Siyonist inancın merkezinde adalet ve umudun olduğunu gösterdi” dedi.

Konuşması sırasında Filistin Devlet Başkanı Abbas'a cenaze törenine katıldığı için teşekkür eden Obama, Mahmud Abbas'ın cenaze törenine katılmasının geçmişte denenen ancak sonu gelmeyen barış için de bir ümit kaynağı olduğunu söyledi.

Peres'in bir grup insanın diğerlerini canavarlaştırdığını küçük yaşlarda gördüğünü vurgulayan Obama, “Bu durum, Şimon'u zorluklara hazırladı ve tehditlere karşı dikkatli bir hale getirdi. Ancak, bu durum onun kalbini katılaştırmadı” ifadelerini kullandı.

Peres'in "İsrail'in kurulması için verdiği emeğe" de değinen Obama, katkılarının her zaman hissedildiğini aktardı.

SİNİROĞLU DA KATILIYOR

Cenaze törenine, bir süre önce Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi olarak atanan Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu da katılıyor.