Öğretmen atamaları konusunda önemli açıklama yapıldı

Hamza Aydoğdu öğretmen atamaları hakkında açıklama yaptı. Öğretmenler daha iyi koşullarda çalışmak isterken, öğretmen adayları öğretmen atamaları konusundaki gelişmeleri adım adım takip ediyor. İşte detaylar

Öğretmen atamaları konusunda önemli açıklama yapıldı

 Öğretmen atamaları konusundaki gelişmeler merakla bekleniyor. Öğretmenler daha iyi koşullarda çalışmak isterken, öğretmen adayları öğretmen atamaları konusundaki gelişmeleri adım adım takip ediyor. Son olarak Milli Eğitim Bakanlığı ( MEB ) İnsan Kaynakları Genel Müdürü Hamza Aydoğdu, Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği'nde değişiklik yapılacağını belirtti.

Aydoğdu, yeni düzenlemeyle eş durumuna bağlı öğretmen atamalarından, öğretmenlere ek hizmet puanı teşvikinden, aday öğretmenliğe getirilen performans  

sürecine kadar, birçok yenilik getirileceğini ifade etti. Bunun yanında okullarda verilen destek kurslarında görev alan öğretmenlere her ay için 0,5 hizmet puanı vereceklerini duyuran Hamza Aydoğdu öğretmenin, 8 ay bu takviye kurslarında görev alması durumunda 4 puan almış olacağını belirtti. Yönetmelikte yapılacak değişiklikleri aktaran Aydoğdu, taslağın, ilgililer ve paydaşların görüşleri dikkate alarak hazırladığını vurguladı. Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği Taslağı, Resmi Gazete'de yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderildi. Şimdilerde ise öğretmen atamaları konusundaki taslağın kabul edilip edilmeyeceği bekleniyor.

TERCİH SAYISI ARTIYOR

Yürürlükteki yönetmelikte, öğretmen atamalarında tercih sayısının 25 olduğunu hatırlatan Aydoğdu, yeni düzenlemeyle tercih sayısının 40'a çıkarıldığını bildirdi.

HİZMET PUANI ÜSTÜNLÜĞÜ ESAS ALINACAK

Fen ve sosyal bilimleri liselerine öğretmen alımında, daha önce sınav yapıldığını dile getiren Aydoğdu, bu uygulamanın da değiştirildiğini söyledi. Aydoğdu, "Artık, fen ve sosyal bilimleri liselerine öğretmen atamalarında hizmet puanı üstünlüğünü esas alacağız. Bazı bölgelerde, şartlardan dolayı bu okulların öğretmen ihtiyacını karşılamakta zorlanıyorduk. Artık puana göre, herkes müracaat edebilecek. Spor liselerinin beden eğitimi öğretmenlerine ve güzel sanatlar liselerinin müzik ve görsel sanatlar öğretmenlerine de değerlendirme formu üzerinden uygulama sınavı yapacağız" diye konuştu.

Aydoğdu, spor liselerinin beden eğitimi öğretmenleri ve güzel sanatlar liselerinin müzik ve görsel sanatlar öğretmenlerinin uygulama sınavıyla atanacağı için kendi kapsamında olan okullar arasında rotasyona tabi tutulacağını kaydetti.

ZORUNLU HİZMET BÖLGELERİNDE EK HİZMET PUANI

Öğretmen atamaları sonucu zorunlu hizmet bölgelerinde görev yapan öğretmenlere ilişkin de önemli değişiklik yapılacağını söyleyen Aydoğdu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Zorunlu hizmetini tamamladıktan sonra, öğretmen orada kalırsa, onlara da ek hizmet puanı vereceğiz. Burada öğretmenin, birinci yıl için yüzde 25, ikinci yıl için yüzde 50, üçüncü yıl için ise yüzde 100 hizmet puanı artırılacak. Bu özellikle puanı yüksek olan okullarda, görev yapan öğretmenlerimize avantaj sağlayacak. Öğretmen, bir yerde 20 puan alıyor diyelim, 3 yıl zorunlu hizmetini tamamladıktan sonra 60 puan alacak. Bundan sonra dördünce yıl 25, beşinci yıl için 30, altıncı yıl için ise 40 puan alacak. Böylece altı yılda 155 puanı olacak. 30 puanı olan bir yerde çalışırsa bu 200 puanı bile aşabilecek. Bu puan da meslekte yaklaşık 17 yıllık bir öğretmenin puanına eşdeğer. Böylece öğretmenlerimizi bu şekilde taltif ve teşvik edeceğiz. Bir öğretmen, fen veya sosyal bilimler lisesine atanmak isterse de bu bir avantaj olacak. Ayrıca, okullarda verilen destek kurslarında görev alan öğretmenlerimize de her ay için 0,5 hizmet puanı vereceğiz. Böylece bir öğretmen 8 ay bu takviye kurslarında görev alırsa 4 puan alacak."

ROTASYON KADEMELİ OLACAK

Şehit ve gazi yakını öğretmenleri, engelli öğretmenleri ve özel eğitim okullarındaki öğretmenleri rotasyondan muaf tutacaklarını da açıklayan Aydoğdu, 30 Eylül itibarıyla aynı okulda 8 yıl görev yapan öğretmenlerin rotasyona tabi tutulacağını kaydetti.

Rotasyonu, 2014-2015 eğitim öğretim yılında kademeli olarak uygulamaya başlayacaklarını ifade eden Aydoğdu, 2014-2015'te 12 yıl, 2015-2016'da 11 yıl, 2016-2017'de 10 yıl, 2017-2018'de 9 yıl, daha sonraki yıl ise 8 yıl görev yapanların rotasyona tabi tutulacağını belirtti.

Rotasyonun büyükşehir statüsündeki illerde, valiliklerce belirlenecek ilçe grupları arasında, diğer illerde ise il genelinde yapılacağını söyleyen Aydoğdu, sınıf öğretmenlerinin 8 yıllık görev süresini doldursa bile, aynı sınıf ve şubelerine devam etmeleri şartıyla, öğrencilerini 4. sınıftan mezun edene kadar o okulda kalacağını bildirdi.

Bu konuda suistimallerin olmaması için de önlem aldıklarını anlatan Aydoğdu, rotasyonda ilçe gruplarının belirlendiğini ancak öğretmenin istemesi halinde bu grupların dışındaki ilçeleri de atanabileceğini ifade etti.

EŞİ VE ÇOCUĞU ÖLEN ÖĞRETMENE TAYİN KOLAYLIĞI

Eşi ve çocuğu ölen öğretmenlerin, ölüm tarihinden; eşi emekli olanların ise eşinin emekliye ayrılış tarihinden itibaren bir yıl içerisinde, eşinin ikamet ettiği yere tayin isteyebileceğini dile getiren Aydoğdu, ikisi de öğretmen olanların eş durumuna bağlı yer değişikliklerinde, ilde norm kadronun bulunmadığı hallerde, eşleri üçüncü bir il ve ilçede buluşturulacağını söyledi.

Afet bölgesi ilan edilen yerlerde, görevli öğretmenlere de bakanlığın uygun görmesi halinde yer değiştirme imkanı getirdiklerini anlatan Aydoğdu, bu öğretmenlere öncelik vereceklerini ancak bunlardan zorunlu hizmetini yapmayanların, zorunlu çalışma yükümlüğü bulunan illere tayinlerini istemelerini sağlayacaklarını belirtti.

Özel Öğretim Kurumları Kanunu'nda, dershanelerde görev yapan öğretmenlerin MEB'de istihdamıyla ilgili de geçici bir madde düzenlendiğini hatırlatan Aydoğdu, bu öğretmenlerin başvurularını 1 Temmuz-1 Ağustos 2015 tarihleri arasında yapacağını söyledi.

Dershanelerde 6 yıl çalışmış olan öğretmenlerin MEB'in açacağı münhal yerler için tercihte bulunacağını söyleyen Aydoğdu, bu kişilerin mülakatta aldıkları puana ve tercihlerine göre okullara atamalarının yapılacağını bildirdi.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.