PKK bombacısından şok eden ifade

PKK bombacısının ifadeleri şok etti. Geçen eylülde Adana’da yakalanan PKK bombacısı İhsan O. ifadesinde Bahoz Erdal’la görüştüğünü söyledi.

PKK bombacısından şok eden ifade

İstanbul’da yaşanan eş zamanlı terör saldırısı sonrasında dikkatler bir kez daha PKK’nın Suriye’deki sabotaj eğitim kamplarına çevrilirken, geçen eylül, Adana’da yakalanan PKK bombacısı İhsan O. bu konuda ayrıntılı bilgiler verdi.

Cezaevinde bulunan İhsan O.’nun ifadesinin özeti şöyle:

- 2015 Aralık ortasında PKK’nın silahlı kanadı HPG mensubu olarak PYD’ye katılmak amacıyla Suriye’ye gittim. 2016’nın Haziran başına kadar Suriye’de PYD-YPG içinde bulundum. 13 Haziran 2016’da Derik bölgesinden illegal yollardan Cizre’ye geldim. Adana’da bombalı eylemler yapmak için 2 Eylül 2016’ya kadar kaldım. YPG üst yönetimi ile görüşmek üzere Suruç’tan yasadışı yollardan Kobani’ye gittim. YPG mensupları ile görüşmeler yaptıktan sonra 23 Eylül günü Telabyad’dan Türkiye’ye giriş yaptım.

‘3 hafta tek başıma kaldım’

- Suriye’ye geçtikten sonra Rojava’ya bağlı Şehit Mesut Okulu’nda 1.5 ay ideolojik ve ve siyasi eğitim aldım. Sonra 1 ay daha bu okulda kaldım. Okulda eğitim gören herkes tek başına bir odada kalıyordu. Diğer eğitim gören kişilerle görüşmemiz yasaktı. Sadece sporda yüzümüzü açıyorduk.

- 2016 Şubat’ta okul yönetimince, bana sivil elbise giydirilerek beyaz renkli eski bir araçla Suriye’nin Derik bölgesine gönderildim. Derik merkezde bir evde kaldım. Burada örgüt yönetiminden 4-5 kişi vardı. Burada Kaleşnikof eğitimi verildi. 21 Mart Nevruz’a kadar Derik’te kaldım. Nevruz’dan sonra Kobani’ye gönderdiler. Kobani’de 3 hafta bir odada tek başıma kaldım. 3 haftalık ‘yoğunlaşma süreci’ sonrası Baran kod adlı örgüt mensubu beni Kobani-Halep yolu üzerindeki sabotaj okuluna götürdü.