Recep Tayyip Erdoğan'dan 102 ülke liderine mektup

23-24 Nisan'da Çanakkale savaşlarının yıldönümünü için yapılması planlanan görkemli törenin bu sene dahada ses getirmesi bekleniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan bu görkemli kutlama için 102 ülke liderine mektup yazarak kendilerini Türkiye'ye davet etti. 1. Dünya Savaşı’na katılan bütün devletlerin bütün yöneticileri en üst düzeyde davet edilmesi dikkatlerden kaçmadı. Bakalım 102 ülkenin lideri bu davete nasıl yanıt verecek.

Recep Tayyip Erdoğan'dan 102 ülke liderine mektup

23-24 Nisan'da Çanakkale savaşlarının yıldönümünü için yapılması planlanan görkemli törenin bu sene dahada ses getirmesi bekleniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan bu görkemli kutlama için 102 ülke liderine mektup yazarak kendilerini Türkiye'ye davet etti. 1. Dünya Savaşı’na katılan bütün devletlerin bütün yöneticileri en üst düzeyde davet edilmesi dikkatlerden kaçmadı. Bakalım 102 ülkenin lideri bu davete nasıl yanıt verecek.

23-24 Nisan'da planlanan görkemli tören  için Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu tarafından 102 ülkeye mektup gönderdi. Bir hükümet yetkilisi Sarkisyan'a yönelik davet için; Çanakkale'de şehit düşen askerleriin içinde Ermenilerin de olduğunu, bir nevi birlikte savaştık vurgusunun yapıldığını kaydetti.
 
Erdoğan geçtiğimizyıl 24 Nisan'da "Gayri insani sonuçlar doğurdu" diyerek Ermanilerin torunlarına yönelik taziye mesajı yayımlamıştı. Erdoğan2ın daveti, Ermenistan ve diasporanın tehcirin 100'üncü yıldönümü için geniş kapsamlı hazırlık yaptığı bir dönemde olması nedeniylei, Sarkisyan davete icabet etmese de tarihe not düşülecek önemli bir adım olacak.

Sarkisyan’a davet
 
Ankara da Çanakkale savaşlarının yıldönümünü bu sene daha ses getirecek bir biçimde anmaya hazırlanıyor. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 102 ülkenin devlet ya da hükümet başkanlarına bu plan çerçevesinde 23-24 Nisan tarihleri için Çanakkale davetiyeleri gönderdi.Çanakkale anma törenlerine, 1. Dünya Savaşı’na katılan bütün devletlerin bütün yöneticileri en üst düzeyde davet edilmiş durumda.Bu çerçevede Cumhurbaşkanı Erdoğan devlet başkanlarına, Başbakan Ahmet Davutoğlu da başbakanlara birer mektup gönderdi. Bu mektuplar içerisinde biri çok dikkat çekici.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’a da bir davet mektubu gönderdiğini öğrendik.Bir diğer dikkat çekici mektubun muhatabı da her yıl 24 Nisan günü, Ermeni soykırımı iddiaları konusunda yapacağı açıklamadaki dili Türkiye tarafından dikkatle takip edilen ABD Başkanı Barack Obama.
 
Anzakların anma gününden iki gün önce, 23 Nisan’da, İstanbul’da bir “Barış Zirvesi” düzenlenmesi planlanıyor.
 
24 Nisan’da ise zirveye katılacak tüm devlet ve hükümet başkanlarının katılımıyla Çanakkale’de anma töreni düzenlenecek.
 
‘Birlikte savaştık’
 
Milliyet’e bilgi veren bir hükümet yetkilisi, Çanakkale anma törenlerine, 1. Dünya Savaşı’na katılmış bütün devletlerin yöneticilerinin en üst düzeyde davet edildiğini, Başbakan Davutoğlu’nun başbakanlara, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da cumhurbaşkanlarına birer mektup göndererek, “Çanakkale savaşlarının 100. yıldönümünde sizi aramızda görmekten mutluluk duyacağız” mesajını ilettiğini söyledi.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mektubunda, “barış” vurgusunun ön planda olduğu öğrenildi.
Aynı hükümet yetkilisi, davet gönderilen 102 devlet yöneticisi arasında Ermenistan Devlet Başkanı Sarkisyan’ın da olduğunu kaydetti.
 
Hükümet yetkilisi, Çanakkale’de Mehmetçik saflarında savaşan ve şehit düşen askerlerin içinde çok sayıda etnik kökenden gençler bulunduğunu, bunların aralarından Ermenilerin de olduğu belirtilerek, “Bir nevi birlikte savaştık, o yüzden Sarkisyan da davet edildi” ifadesini kullandı.
 
Tehcirin 100. yılı
 
Ermeni tehcir genelgesinin yayımlandığı 24 Nisan 1915 tarihi, Türkiye ile Ermenistan arasında her zaman bir gerilim kaynağı. Ermenilerin soykırım yıldönümü olarak andıkları bu tarihin de bu yıl 100. yıldönümü.
 
Bu nedenle, Ankara’nın bu daveti, zamanlama açısından da büyük önem taşıyor.Ermenistan ve Ermeni diasporası, 100. yıldönümü nedeniyle bu yıl geniş kapsamlı bir anma programı düzenliyor. Obama ve Sarkisyan’ın bu davete icabet etmesi tarihe not düşülecek büyük bir sürpriz olur. Keza ABD Başkanı Obama’nın da bu yönde açıklanmış bir programı bulunmuyor.
 
Ancak Sarkisyan ve Obama, bu törenlere katılmasa da Başbakan sıfatını taşıdığı geçtiğimiz yıl 24 Nisan’da bir ilke imza atarak, Ermenilerin torunlarına yönelik taziye mesajı yayımlayan, 1915’i, “Gayri insani sonuçlar doğuran hadise” olarak niteleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın daveti, bu ilk sürprizden sonra tarihe geçecek önemli bir adım özelliğini taşıyor. 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.