Rum Kesiminden Tuhaf Talep

Kıbrıs Rum kesimi, KKTC 'nin Türkiye' ye 17 milyar euro borcu olduğunu ve bu borcun silinmediği takdirde de 'Çözüm yok' açıklaması tartışma yarattı

Rum Kesiminden Tuhaf Talep

Kıbrıs Rum kesimi müzakeresinde Andreas Mavroyannis'in, "Türkiye, Kıbrıslı Türkler17 milyar euro'luk borcunu silmezse eğer, çözüm başarılamaz" yönünde yaptığı açıklamaları Ada' da sert bir tartışma başlamasına neden oldu.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın, Kıbrıs Türk toplumu Türkiye'ye fiilen entegre etmeye çalıştığını da iddia eden Rum müzakere tarafı, "Kıbrıs sorununun çözüm anahtar Türkiye elindedir. Türkiye, Kıbrıs Türk toplumunun 17 milyar euro ya ulaşan borcunu silmez ise, çözüm başarılamaz ve sürdürülebilir olamaz" diye konuştu.

Rumların bu açıklaması, Ada tarafında sert tartışmaların yaşanmasına neden olruken. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Yardımcısı ve Maliye Bakanı olan Serdar Denktaş, Rumlara yönelik "Borcun sorumlusu biz değil sizsiniz, borcu siz ödeyin" diye çıkış yaptı. "Yıllar yılı bizi ambargolar ile, izolasyonlar altına da tutan Rumlardır" diyen Denktaş, "Dünya Bankası da, IMF'den kredileri alan da onlardır, biz alamadık... Dolayısıla da bu borcu, hem de faizi ile ödemesi gereken Rumlardır" diye konuştu.

'BORÇ 17 DEĞİL 4 MİLYAR EURO'

KKTC eski Maliye Bakanı olan Ersin Tatar ise, Kıbrıslı Türklerin Türkiye'ye borcu için 17 milyar euro yerine, 4 milyar euro olduğunu ifade etti. Tatar, "Mavroyannis ve tüm düünya bilsin ki, Türkiye'nin özellikle 1950' sonrası Kıbrıs Türkü'ne güvenliği, ekonomisi, sosyal yaşamı adına yaptıkları paha biçilmez değerdedir. Türkiye olmasaydı, Anastasiades ve Mavroyannis'in EOKA Terör Örgütü başarılı olacak ve Kıbrıs Türkü Ada'dan yok edilirdi" dedi. Türkiye'nin, 1974 ten sonra da KKTC'ye 4 milyar euro kredi verdiği, ancak 3 milyar euro da hibe yaptığı da öğrenildi.