Saldırganlardan birisi El Kaide ile görüştü mü?

Paris saldırısında 12 kişiyi öldüren saldırganlardan birisinin El Kaide lideri ile görüştüğü ortaya çıktı. El Kaide'nin eski liderlerinden Enver El Evlaki ile görüştüğü öğrenilen saldırgan gündemi sarstı. İşte detaylar.

Saldırganlardan birisi El Kaide ile görüştü mü?

Reuters'a konuşan Yemenli bir istihbarat kaynağı, şüpheli kardeşlerden Said Kouachi'nin (34) 2011'de birkaç ay Yemen'de kaldığını söyledi.

Kaynak, Said Kouachi'nin din eğitimi almak için Yemen'e geldiğini belirtti.

Ancak Said Kouachi'nin Yemen'deki El Kaide bağlantılarından biri tarafından eğitildiğine dair bilgi olmadığı ifade edildi.

Said Kouachi'nin 32 yaşındaki Cherif Kouachi, 2005 yılında 'militanların Irak'a gitmesine yardımcı olduğu için' polis tarafından tutuklanmıştı.

2008 yılında 18 ay hapis cezasına çarptırılan Kouachi çıktığı mahkemede hakime bir süpermarkette çalıştığı ancak asıl ilgi alanının rap müzik olduğunu anlatmıştı.

2010'DA DA SUÇA BULAŞTILAR
2010'da Cherif'in adı bir radikal İslamcıyı hapisten kaçırmayı planlayan grupla anılmıştı.

Kaçırmak istedikleri Sumeyn Ait Ali Belkacem adlı mahkum, Cezayir İslami Ordusu (GIA) örgütünün üyesiydi.  Belkacem, 1995'teki Paris metrosunda düzenlenen ve 30 kişinin yaralandığı bombalı saldırının sorumlusu olarak hüküm giymiş ve 2002'de ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştı.

Said Kouachi de Belkacem'i hapisten kaçırma planına adı karışmış bir isim. Ancak her iki kardeş de delil yetersizliği nedeniyle yargılanmamıştı.