Soma B Termik Santrali ihalesi sonuçlandı! Konya Şeker galip

Soma B Termik Santrali ihalesi bugün yapıldı. Yapılan Soma B Termik Santrali ihalesini Konya Şeker kazandı. 685,5 milyon dolar teklif veren Konya Şeker, en yüksek teklifi vererek ihaleyi kazandı. İşte detaylar.

Soma B Termik Santrali ihalesi sonuçlandı! Konya Şeker galip

Soma B Termik Santrali ve taşınmazlarının bütün halinde özelleştirilmesi ihalesini 685,5 milyon dolarla en yüksek teklifi veren Konya Şeker Sanayi ve Ticaret A.Ş. kazandı. Özelleştirme İdaresinde Ahmet Aksu başkanlığında gerçekleştirilen ihaleye, Alsim Alarko Sanayi Tesisleri ve Ticaret A.Ş., Kalyon İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş., Konya Şeker Sanayi ve Ticaret A.Ş., Bereket Enerji ve Üretim A.Ş. katıldı.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığında, ihalenin ilk bölümünde kapalı elemesiz teklifler alındı daha sonra elemeli turlara geçildi. İlk turda Alsim Alarko Sanayi Tesisleri ve Ticaret A.Ş., ikinci turda Bereket Enerji Üretim A.Ş. en düşük teklifi vererek ihaleden elendi. Açık arttırma, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret A.Ş. ve Kalyon İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. arasında devam etti ve yaklaşık 30 dakika süren ihalede, en yüksek teklifi 685,5 milyon dolarla Konya Şeker Sanayi ve Ticaret AŞ verdi.

İhale kapsamında, Soma Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş.'ye ait Soma B Termik Santrali ve bu santral tarafından kullanılan taşınmazlar da varlık satışı yöntemiyle satışa sunuldu. Soma B Termik Santrali her biri 165 megavat kurulu gücündeki 6 üniteden oluşuyor. Santralin toplam kurulu gücü 990 megavatı buluyor. Santralde yakıt olarak linyit kömürü kullanılıyor.