Suriye'den Gelen LGBTİ Üyeleri İstanbul'da LGBTİ Topluluğu Kurdu

İç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan Arap LGBTİ üyelerine destek sağlamak amacı ile İstanbul'da kurulan topluluk üyelerinden birisi Arap LGBTİ üyesi kişiler için İstanbul'un bir cennet olduğunu söyledi. Arap kökenli LGBTİ bireylerin kendi ülkelerinde zulm gördüklerini de ekledi.

Suriye'den Gelen LGBTİ Üyeleri İstanbul'da LGBTİ Topluluğu Kurdu

 Irak ve Suriye’deki iç savaş ve terör ortamından kaçan yüzlerce LGBTİ birey, İstanbul’da kendi topluluklarını kurdu.

Suriye’de iç savaşın başlamasının ardından Türkiye’ye kaçan mülteciler arasında olan LGBTİ bireyler, İstanbul’da kendi topluluklarını oluşturdu. The Independent gazetesinin haberine göre, Arap LGBTİ’sinin üyeleri başta Irak ve Suriye olmak üzere bölge ülkelerinden kaçarak İstanbul’a gelen LGBTİ bireylere yardım ediyor.

Grubun kurucularından Suriye kökenli Nadir, Mart ayından bu yana her pazar İstanbul’un Asya yakasında Arap kökenli LGBTİ bireylerle çay sohbetleri gerçekleştirdiğini söyledi. Savaşın başlamasının ardından Humus kentinden kaçan Nadir, toplantılara Fas, Libya gibi ülkelerden LGBTİ bireylerin de katıldığını, sohbetlerinde mülteci haklarından İslam’da eşcinselliğe kadar birçok farklı konuda görüş alışverişinde bulunduklarını belirtti.

İSTANBUL, ARAP LGBTİ BİREYLER İÇİN 'CENNET'

Grup üyelerinden Suphi, Suriye’de LGBTİ bireylere yönelik baskı ve şiddet olaylarının, iç savaşın patlak vermesinden çok önce başladığını kaydetti. “Şam rejimi yıllardır peşimizdeydi” diye konuşan Suphi, Suriye polisinin LGBTİ bireylerin ev partilerine düzenledikleri baskınlarla ünlü olduğunu vurguladı.

Gazeteye konuşan Suriyeli LGBTİ bireyler, İstanbul’un Arap kökenli LGBTİ bireyler için, kendi ülkelerine nazaran "cennet" sayıldığını, ancak yine de ABD, Kanada, Almanya gibi Batılı ülkelere sığınmacı olarak gitmeye çalıştıklarını söyledi.