Suya gelen zammı protesto etmek için toplandılar

Kocaeli'de su fiyatlarına yapılan %20'lik zam halkı sokağa döktü. Su fiyatlarına son 3 ayda yaklaşık olarak %20 olduğundan dolayı vatandaşlar protesto yapmaya başladı. İşte detaylar.

Suya gelen zammı protesto etmek için toplandılar

Kocaeli’de son 3 ayda suya yapılan yüzde 20 oranındaki zamları protesto eden Halkevleri üyesi grup, Kocaeli Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSU) Genel Müdürlüğü’nü işgal etti. Eylemciler ile güvenlik görevlileri arasında arbede çıktı.

Kocaeli’de su fiyatlarına yapılan zamları protesto etmek isteyen Halkevleri üyesi bir grup, ellerindeki boş bidonlarla İSU Genel Müdürlüğü’nü işgal etti. İSU binası önünde toplanan grup, ellerinde bulunan boş bidonlarla binaya girdi. Güvenlik görevlileri kısa süreli bir şaşkınlık yaşadı. Eylemciler sloganlarla su zammını protesto ederken İSU çalışanları da şaşkına döndü. Göstericiler kendilerini binadan çıkarmaya çalışan güvenlik görevlilerine direnince arbede çıktı. Yaşanan arbedenin ardından Halkevleri üyeleri dışarı çıkarıldı. Slogan atmaya devam grup adına açıklama yapan Yaşar Seğmen, “Suya yüzde 20 oranında zam yapıldı. Bu zamların derhal geri çekilmesini istiyoruz. Su hakkı parayla satılmaz. Buradan Kocaelililere sesleniyorum. Faturalarınızı ödemeyin” dedi.

İSU binası dışında da devam eden kısa süreli arbede, eylemin bitirilmesiyle son buldu. Eylemciler olaysız şekilde dağıldı. Bir vatandaş ise yere çöp atan eylemcilere kızarak, "Madem duyarlı eylemcisin yere attığın çöpü al. Kim temizleyecek senin çöpünü" dedi.