Tonlarca kaçak et o ülkenin gündeminde yer aldı

Çin'de tonlarca kaçak et ele geçirildi. Çin'de düzenlenen bir operasyonda bazıları 40 yıllık olmak üzere 100 bin tondan fazla kaçak et ele geçirildiği ve etlerin piyasa değerinin 3 milyar yuan olduğu düşünülüyor.

Tonlarca kaçak et o ülkenin gündeminde yer aldı

Çin 'de düzenlenen bir operasyonda 100 bin tondan fazla kaçak et ele geçirildi. Çin medyasına göre etleri bazıları 40 yıllık. El konan etlerin piyasa değerinin 3 milyar yuan (yaklaşık 1 milyar 200 milyon Türk Lirası) olduğu sanılıyor.

Hunan eyaletinden bir yetkili Fransız haber ajansı AFP'ye yaptığı açıklamada "Etleri bulduğumuzda çok kötü kokuyorlardı, kapıyı açtığımda neredeyse kusacaktım" dedi. Eyalette yaklaşık 800 ton kaçak et ele geçirildiği bildiriliyor.

Hunan'daki, kaçakçılıkla mücadele departmanı yetkilisi Yang Bo, "Etler müşterilere ulaşmadan önce birkaç defa dondurulup çözülmüş" ifadelerini kullandı. Çin'de İngilizce yayımlanan China Daily gazetesi, Guangxi bölgesinde de bazı yetkililerinden 1970'li yıllardan kalma et bulduklarını bildirdi. Guangxi, Çin'in Vietnam sınırında bulunuyor.

ÖRDEK BOYNU DA VAR


Ülke çapında düzenlenen operasyonda 21 çete hedef alındı. Yalnızca Hunan eyaletinde 20 kişinin gözaltına alındığı bildiriliyor. El konan kaçak etler arasında dana eti, tavuk bacağı ve ördek boynu bulunduğu bildirildi.

Çin yetkilileri el konulan etlerin Hong Kong, Vietnam, Brezilya ve Hindistan gibi ülkelerden kaçırıldığını düşünüyor. 2008 yılında da Çin'de zehirli süt skandalı yaşanmış; en az 6 çocuk ölmüş, 300 bin çocuk ise zehirlenmişti. Bu olay sonrası ülkede yiyecek güvenliği konusunda endişeler artmış, tebdirler sıkılaştırılmıştı.


Etiketler; #çin #kaçak et