Türkiye genelinde işsizlik oranı artış gösterdi

Türkiye genelinde işsizlik oranı artış gösterdi. Türkiye genelinde işsizlik oranı Mayıs döneminde 0.5 puan artışla yüzde 9.3 düzeyine yükselirken, umutsuzlar ve son bir ayda iş aramayanlar da eklenince geniş tanımlı işsizlik yüzde 15.7 düzeyini buluyor.

Türkiye genelinde işsizlik oranı artış gösterdi

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Enstitüsü’nün (DİSK-AR), Nisan-Mayıs-Haziran aylarından oluşan Mayıs dönemine ilişkin Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verileri üzerinden yaptığı değerlendirmede şöyle denildi:

"Resmi işsizlere, umudu olmadığı için ya da diğer nedenlerle son 4 haftadır iş arama kanallarını kullanmayan ve işe başlamaya hazır olduğu halde bu nedenle işsiz sayılmayanlar da eklendiğinde işsizlik oranı yüzde 15.7, işsiz sayısı da 5 milyon 56 bin kişi olarak gerçekleşti. İşinden memnun olmayan ya da eksik ve yetersiz istihdam edilenler eklendiğinde ise işsizler, gizli işsizler ve çaresizlerin toplam sayısı 6 milyon 84 bin kişi oldu. Bunların geniş işgücü içindeki payı ise yüzde 18.9 olarak gerçekleşti."

DİSK-AR’ın raporuna göre, kadınlar için resmi işsizlik oranı bir önceki yılın aynı dönemine göre 1 puan artarak yüzde 11.5 olarak gerçekleşti. Kadınlarda geniş tanımlı işsizlik oranı ise yüzde 22.7 oldu. Kadınlar için tarım dışı işsizlik oranı ise bir önceki yılın aynı dönemine göre 1.1 puan artarak yüzde16.0 olarak gerçekleşti.

Raporda, yükseköğretim mezunları arasında işsiz sayısının bir geçen yılın aynı dönemine göre 135 bin kişi arttığına işaret edilerek, "Bu veri işsiz ordusuna 135 bin yeni üniversite mezununun katıldığını gösteriyor. Yükseköğretim mezunu resmi işsiz sayısı 619 bin kişi. Yükseköğretim mezunları için işsizlik oranı yüzde 10.1 ile ortalamanın üstünde" denildi ve şu konunun altı çizildi:

"Yükseköğretim mezunu kadınlar için ise tablo daha da kötü; üniversiteli kadın işsizliği yüzde 14.8 düzeyinde ve bu oran yüksek öğretim mezunu erkeklerin işsizlik oranı olan yüzde 7.0’nin iki katından fazla. Yükseköğretim mezunu kadın işsizlerin sayısı geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre 88 bin kişi arttı. Buna göre yeni işsizlerin yüzde 37’sini üniversite mezunu kadınlar oluşturdu."

Gençler için geniş tanımlı işsizlik oranının da, yüzde 17.0 olan resmi genç işsizlik oranının yaklaşık 9 puan üzerinde yüzde 26 olarak gerçekleştiği de vurgulanan reporda şöyle denildi: "Genç kadınlar işsizlik sorununu en ağır bir biçimde yaşayan kesimi oluşturdu. Son bir yıl içinde iş talep eden 106 bin kadından sadece 20 bini bir işe yerleşebildi. Genç kadınlarda işsiz sayısı 85 bin kişi arttı. İşsizlik oranı bir önceki yılın aynı dönemin göre 4 puan artışla yüzde 20.5’e ulaştı. Genç kadınlar için geniş tanımlı işsizlik oranı yüzde 32.0 oldu."

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.