Türkiye için mutlu haber, sanayi üretimi konusunda neler yaşanıyor?

Türkiye'de sanayi üretimi konusunda mutlu haberler geldi. Haziran'da takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,5 arttı.

Türkiye için mutlu haber, sanayi üretimi konusunda neler yaşanıyor?

Haziran'da takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi yüzde 5,5 artış ile beklentilerin üzerinde arttı. Sanayi üretiminde bundan önceki en yüksek artış Ocak 2014'te yüzde 7,6 olmuştu. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise Haziran'da bir önceki aya göre yüzde 2,4 arttı.

AZALAN SEKTÖRLER

Sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde, 2015 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi %1,3 ve imalat sanayi sektörü endeksi %3,3 artarken elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi %3,4 azaldı.

ÜRETİM BİR ÖNCEKİ AYA GÖRE YÜZDE %5,5 ARTTI

Sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde, 2015 yılı Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi %6,6 azalırken, imalat sanayi sektörü endeksi %6,9 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise %1,4 arttı.

EN YÜKSEK ARTIŞ ARAÇ ÜRETİMİNDE

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayiinde en yüksek artış diğer ulaşım araçlarının imalatında gerçekleşti

İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2015 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre en yüksek artış %32,9 ile diğer ulaşım araçlarının imalatında gerçekleşti. Bu artışı, %19,8 ile bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatı, %12,0 ile başka yerde sınıflandırılmamış makine ve ekipman imalatı takip etti.

EN ÇOK DERİ İMALATI DÜŞTÜ

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayiinde en yüksek düşüş deri ve ilgili ürünlerin imalatında gerçekleşti

İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2015 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre en yüksek düşüş %8,5 ile deri ve ilgili ürünlerin imalatında gerçekleşti. Bu düşüşü, %4,6 ile içeceklerin imalatı, %2,2 ile giyim eşyalarının imalatı takip etti.

ÇEYREKTEKİ ARTIŞ ORANI

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki çeyreğe göre %1,6 arttı

2015 yılı ikinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretimi %1,6 arttı. Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %3,9 arttı.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.