Türkiye'de Atçılık Sektörü

Şanlıurfa'da katıldığı açılış töreninde konuşan Bakan Eker, ülkemizde atçılık sektörü konusunda konuşurken dünyaya göre daha iyi bir noktada olduğumuzu ifade etti. Ayrıca yarış atı yetiştirme konusunda Şanlıurfa'nın kayda değer bir şehir olduğunu söyledi.

Türkiye'de Atçılık Sektörü

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, ışıklandırılması gercekleşen Türkiye Jokey Kulübü (TJK) Şanlıurfa Hipodromu’nun gece yarışları açılış törenine katılmak üzere akşam saatlerinde uçakla Şanlıurfa’ya geldi. GAP Havalimanı ’nda protokol üyeleri ve partililer tarafından karşılanan Bakan Eker, Şanlıurfa-Mardin karayolu üzerinde mevcut bulunan TJK Şanlıurfa Hipodromu’na geçti. Burada halk oyunları ekibinin gösterisiyle karşılanan Bakan Eker, Türkiye’deki atçılık sektörünün dünyadakinin bilakis daha ileri bir noktaya taşındığını belirtti .

EN FAZLA YARIŞ ATI URFA'DAN ÇIKIYOR
Şanlıurfa’da atçılık sektörünün potansiyelinin daha iyi değerlendirilmesi için nihayet 10 senede 26 trilyon lira yatırım yaptıklarını ifade eden Bakan Eker, Şanlıurfa’nın Türkiye’de en çok yarış atı yetiştiren şehir olduğunu ortaya koyarak , şu şekilde diye belirtti :

“Artık Şanlıurfa Hipodromu’nda gece aydınlatılması sayesinde Senenin 12 ayında yarışlar devam edecektir. Biz atçılığa nihayet 12 sene içerisinde önemli yatırımlar yaptık. Dünyada birden fazla memlekette bu sektör yerinde sayıyor. Biz atçılık sektörüne daha çok kaynak ayırıp daha çok fazla yatırım yapıyoruz. Türkiye’de atçılık sektörü dünyadakinin bilakis daha ileri bir noktaya taşındı. Türkiye’nin her tarafında soylu ve güzel atların yetiştirip dünya piyasalarına satılsın istiyoruz. Atçılığı sadece yarışmaktan ibaret bir çalışma olarak değil, güzel atlar yetiştirip, yetiştirilen atların dünya pazarına sevk edilmesinin de peşindeyiz. Yatırımlarımızın, politikalarımızın gayesi budur.”

30 BİN AT VAR
Türkiye’de yaklaşık olarak 30 bin civarında yarış atı olduğunu ve bunların içerisinde Arap atlarının en önemli merkezi olan Şanlıurfa’nın Suruç İlçesi’ne lazım gelen alt bina hizmetlerinin yapılacağını ifade eden Bakan Eker, “Biz atçılık sektörünün hem yeni hipodromlarla, hem haralar ile hem de yeni beygir hastaneleriyle yeni pistler ve aydınlatmalarla altyapısını güçlendiriyoruz. Atçılık sporunu sadece Türkiye’de belirli bir kesimdeki insanın, belirli gelir düzeyindeki insanların sporu olmaktan çıkarıp, her gelir düzeyindeki insanın bunu yapabilmesine imkan tanıyacak düzenlemeleri de yaşama geçiriyoruz. Bu bölgenin gelişmesi için daha çok fazla soylu atların yetiştirilmesi için böyle imkanlar tanımaya başladık. Özellikle engelli çocukların ve zihinsel engellilerin tedavilerine yönelik içerisinde atların bulunduğu özel merkezler kurduk” diye açıkladı .

Türkiye Jokey Kulübü Başkanı Serdar Adalı ise atçılık sektöründe Türkiye’yi dünyada misal bir noktaya taşıyabilmenin gururunu kaydederek, atçılığın ülkeye önemli ölçüde ekonomik katkı sağladığını belirtti .

Konuşmaların ardından Bakan Eker ve beraberindekiler, ışıklandırılan hipodromda yapılan beygir yarışlarını izledi. Bakan Eker, açılışın ardından bir zaman partililerle görüştükten akabinde kentten ayrıldı.