Türkiye'de kar herşeyi etkiledi

Türkiye'de son birkaç haftadır kar yağışının hızlı bir şekilde artması Doğu bölgeyi kara teslim etti. Doğu bölgede araçlar karın altında kaldı. İşte detaylar.

Türkiye'de kar herşeyi etkiledi

Anadolu Bölgesi'nde gece en düşük hava sıcaklığı sıfırın altında 6 dereceyle Ağrı'da kaydedildi.

Meteoroloji Tahmin ve Uyarı Merkezi yetkililerinden alınan bilgiye göre, İzlanda üzerinden gelen alçak basınç merkezinin etkisindeki bölge genelinde havanın parçalı çok bulutlu, muş, Bitlis ve Hakkari ile Van'ın güney ve güneybatı ilçelerinde ise kar yağışının yoğun olması bekleniyor.

Sabah ve akşam saatlerinde buzlanma ve don olayıyla rüzgarın güney ve güneybatı yönlerinden kuvvetli, zaman zaman saatteki hızı 50-80 kilometre arasında fırtına şeklinde eseceği tahmin ediliyor. Gece en düşük hava sıcaklıkları, Iğdır'da 1, Muş'ta 0, sıfırın altında olmak üzere Ağrı'da 6, Bitlis ve Erzurum'da 4, Hakkari'de 3, Van, Kars ve Ardahan'da 2, Erzincan'da 1 derece ölçüldü.

Günün en yüksek hava sıcaklıklarının da Iğdır'da 5, Erzincan ve Van'da 2, Hakkari ve Erzurum'da 0, Muş, Kars ve Ağrı'da sıfırın altında 1 ve Bitlis'te sıfırın altında 2 derece olması bekleniyor.

Kar kalınlıkları ise Ağrı'da 20, Ardahan'da 15, Erzurum'da 10, Kars'ta 4, Erzurum'daki Palandöken Kayak Merkezi'nde 33 ve Konaklı Kayak Merkezi'nde 32, Kars'ın Sarıkamış ilçesindeki Cıbıltepe Kayak Merkezi'nde 46 ve merkezdeki 2. Etap pistlerde 65 santimetre, Kop Dağı'nda 18 santimetre ölçüldü. Kars'ın Sarıkamış ilçesinde kent merkezinde kar kalınlığı ise 25 santimetreye ulaştı.

Karayolları ve belediye ekipleri kar küreme çalışması başlattı. Soğuk hava nedeniyle İstasyon Mahallesi'nde içme suyu şebeke hattı dondu. Ekipler, iş makineleriyle toprağı kazarak donan boru hattını tamir ettikten sonra yeniden mahalleye su akışını sağladı. Bu arada ilçeye 3 kilometre uzaklıktaki Acısu Deresi de tamamen dondu.

KAR HER YERDE!

Yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle Konya'nın Ankara, Antalya, Afyonkarahisar, Isparta ve Aksaray ile karayolu ulaşımı kesildi.

Karayolları ekipleri, yol açma çalışmalarını güç şartlarda sürdürüyor. AA muhabirinin Konya Valiliği ile Karayolları 3. Bölge Müdürlüğünden aldığı bilgiye göre, Konya ve çevresinde soğuk hava ile beraber etkili olan şiddetli tipi, günlük yaşamı ve şehirler arası ulaşımı olumsuz etkiliyor.

Saatteki hızı 70 kilometreyi bulan rüzgarın yola taşıyıp yer yer kar yığınları oluşturması nedeniyle Konya-Ankara karayolu, Kulu Makası'na kadar kapandı.

Konya-Afyonkarahisar karayolu ise Afyonkarahisar'ın Çay ilçesine kadar kapalı durumda. Konya-Aksaray karayolunda da ulaşım Konya il sınırına kadar sağlanamıyor.

Ayrıca Konya'nın Antalya ve Isparta ile de karayolu ulaşımı şiddetli tipi nedeniyle kesilmiş durumda. Bu yolların Konya çıkışlarında araçların geçişine izin verilmiyor. Karayolları ekipleri, yol açma çalışmalarını güç şartlarda, tüm imkanlarıyla sürdürüyor. Yetkililer, bölgedeki sürücüleri, zorunlu olmadıkça trafiğe çıkmamaları konusunda uyardı.

Öte yandan, bölgede ana hatlar dışında yoğun kullanılan Akşehir-Yunak, Kadınhanı-Polatlı ile Argıthanı-Doğanhisar-Hüyük yollları da yoğun kar yaşığı ve tipi nedeniyle kapalı durumda.