Yavuz Sultan Selim Köprüsü açıldı

Mühendislik tarihine geçen Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Çevre Otoyolu, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım'ın katılımıyla saatler önce açıldı. Dünya liderlerini de ağırlayacak olan dev eser dünyada ilklere ev sahipliği yapıyor.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü açıldı

Yavuz Sultan Selim Köprüsü açıldı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım’ın  başkanlık edeceği açılış törenine  Bahreyn Kralı Hamed bin İsa Al Halife, Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge Ivanov, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Bosna Hersek Başkanlık Konseyi Başkanı Bakir İzetbegoviç, Pakistan Pencap Eyaleti Başbakanı Şahbaz Şerif, Sırbistan Başbakan Yardımcısı Rasim Ljajic, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Gürcistan Başbakan Birinci Yardımcısı Dimitri Kumsisihvili'nin yanı sıra çok sayıda ülkenin ulaştırma ve ekonomi bakanı da yer alıyor.

Katılımcıların da tören alanına gelmesiyle birlikte Yavuz Sultan Selim Köprüsü açılış  program Kur'an tilavet ile başlatıldı.
Sekizi karayolu, ikisi demiryolu olarak  10 şerit hizmet verecek
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün açılışında konuşma yaptı.  Erdoğan'ın konuşmasında satır başları şöyle;
"Siz tankların, topların, F16'ların önünde duran bir milletsiniz, size bu eserler yakışır. 20 Aralık'ta da Avrasya Tüneli'nin açılışını yapacağız. Biz gerçek dostlarımızı kara günde de güzel günlerimizde de yanımızda görmekten memnuniyet duyuyoruz.

Çanakkale'ye de bir gerdanlık lazım, Çanakkale köprüsünün hazırlıklarını yapıyoruz. 3. Havalimanı'nı 2018'in başında açıyoruz.

Unutmayın güzel bir kelam vardır. Biz seferle emir olunduk, zaferle değil. Zafer kudret sahibi Allah'a aittir. Ülkemizin önünü kesmek için 3 yıldır maruz kaldığımız saldırıya rağmen yolumuza kararlılıkla devam ediyoruz
."
Başbakan Binali Yıldırım, tarihi projeye dair açıklamalarının satır başları ise şöyle;

"Bu güzel eserin açılışı için dost ve kardeş ülkelerden gelen misafirlerimiz hoş geldiniz. Bugün İstanbul için büyük bir gün. 26 Ağustos 1071. Malazgirt Zaferi'nin yıl dönümü. İstanbul'a yeni bir gerdanlık takıyoruz. İki kıtayı birbirine bağlıyoruz. Bugün Büyük Taarruz'un yıldönümü. İstanbul bir köprüler şehridir. İstanbul, doğu ile batının köprüsüdür. Kültürleri birbirine bağlayan bu eşsiz şehir, 79 milyonun da bir özetidir.
Yol medeniyettir. Kıskanıyorlar, çekemiyorlar. O manşetleri atanlar (3. Köprü artık 2 kuleden ibaret) gelsinler Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nü görsün."