Yunan tankerine saldırı yapıldı - SON DAKİKA

Libya jetleri Yunanistan'ın tankerlerini vurdu. Yunanistan’a ait bir tanker bugün Libya’nın Derna limanında savaş uçakları tarafından vuruldu. AFP’nin haberine göre, saldırıyı, Libya'nın uluslararası kamuoyunun büyük bölümü tarafından tanınan hükümetine bağlı hava kuvvetleri üstlendi. İşte detaylar.

Yunan tankerine saldırı yapıldı - SON DAKİKA

İki hükümet, iki parlamento ve iki ordunun hüküm sürdüğü Libya’daki çatışmalar, yabancıları da vurdu. Tobruk’ta üstlenen Temsilciler Meclisi ve hükümete bağlı güçler, Derna limanındaki bir Yunan tankerini hedef aldı.

Yunan yetkililer savaş uçakları tarafından bombalanan tankerde iki mürettebatın yaşamını yitirdiğini, ikisinin de yaralandığını açıkladı.

Hava kuvvetleri sözcüsü Albay Ahmed Mesmari, tankerin limana girerken ışıklarını söndürdüğünü ve kontrol için durmayı reddettiğini söyledi. Mesmari, tankerin şüpheli yük taşıdığı için vurulduğunu ifade etti.

Derna, IŞİD’e biat eden radikal dincilerin merkezi konumundaki bir kent.

"Araevo" isimli tankerin mürettebatının 21 Filipinli, üç Yunan ve iki Rumen'den oluştuğu açıklandı.

Liberya bandıralı olan  ve 12 bin 600 metrik ton yakıt taşıyan tankerdeki hasarın ne olduğu henüz bilinmezken, Yunanistan saldırıyı kınadığını açıkladı.

Yunan Dışişleri Bakanlığı "Araevo" tankerinin Libya devleti tarafından işletilen National Oil şirketine ait olduğunu belirtti.

THY'DEN UÇUŞ İPTALİ

Tobruk hükümetine bağlı güçler dün de Mısrata’da demir-çelik fabrikası ve limanı bombalamıştı.

Güvenliğin tehlikeye girmesi üzerine Libya’ya uçan tek yabancı şirket olan THY, Mısrata'ya uçuşları iptal etti. THY; Trablus, Bingazi ve Sebha seferlerini ise geçtiğimiz aylarda iptal etmişti. Mısrata seferlerinin de iptaliyle, THY'nin Libya uçuşlarının tamamı durdurulmuş oldu.