İnternet Haberciliği İçin Yasal Düzenleme Şart


Murat ERAT

Murat ERAT

20 Mart 2016, 11:42

Farklı amaçlarla haber sitesi oluşturmak isteyenlerin en çok sorduğu sorulardan biri de "haber sitesi açmak için yasal prosedür var mıdır? Varsa nedir?" 

Türkiye’de birkaç düzenleme ile eskiye nazaran daha yasal hale gelen haber siteleri için herhangi bir düzenleme yok. Şuan bir haber ajansına üye olan, hatta üye olmadan da haber girişi yapabilen herkes bir haber sitesi açabiliyor. Demokratik hak ve özgürlükler açısından bakıldığında makul bir serbestlik sunan bu imkân, aynı zamanda bilgi çöplükleri oluşmasında da başı çekiyor.Haber Sitesi Açmanın Yasal Prosedürü Nedir?
Türkiye’de haber sitesi açmak için herhangi bir resmi kurumdan izin almanıza gerek yok. Çünkü halihazırda haber sitesi açmak için şu aşamada herhangi bir yasal prosedür de yok.
Oluşturmak istediği haber sitesini en iy şekilde temsil edeceğine inandığı bir alan adı ( domain ) satın alan ve çok uygun fiyatlarla satılan hazır haber siteleri alan herkes şuan internet haberliği alanında faaliyet gösterebilir.

Gelecek yıllarda haber siteleri ile ilgili herhangi bir hukuki düzenleme olur mu bilinmez ancak ilerleyen süreçte tüm haber sitelerinin belli kurallara tabi olacağını kaçınılmaz bir gerçek. Çünkü isteyen herkesin haber sitesi açması toplumdaki kaliteli online haberciliği zora sokuyor. Haberciliği bir bilgi çöpü haline getiren çalakalem haber siteleri ile ilgili bir düzenleme, online habercilik sektörüne kalite sağlayacaktır.

Her geçen gün yeni haber sitelerinin açılması bir yandan iyi görünse de, aslında haber sitelerinin birbirlerinin kopyası olması tek tip online haberciğinin yaygınlaşmasına neden oluyor. Bu da online medya sektörü bir kısır bir döngü oluşturuyor. İnternet medyası birbirinin aynısı olan” kopyala yapıştır haberciliği” ile oluşturulmuş milyonlarca haber içinde boğuluyor. Öyle ki birçok haber sitesini takip eden okuyucu, farklı sitelerde aynı spotları, aynı resimleri hatta birebir aynı içerikleri okuyor. Bu da okuyucuların internet haberciliğine olan güvenini sarsıyor.Kalifiye editör sıkıntısı “kopyala yapıştır haberciğini” yaygınlaştırıyor.
Online haber mecrasında en büyük sıkıntı yeteri kadar kalifiye editör olmamasıdır. Eli klavye tuşlarına alışık herkesin editörlük yapabileceğine inandığı habercilik sektöründe, editörlerin habere özgün bir bakış açısı kazandıramaması, "kopyala yapıştır haberciliği" diye ifade edilen yeni bir akımın doğmasına neden oldu. Farklı haber sitelerinden alıntı yapılarak veya üye olunan haber ajanslarının yüzlerce haber sitesine servis ettiği haberleri hiç değiştirmeden oluşturulan içerikler okuyucuyu rahatsız edecektir.
 
Google için mi yoksa okuyucu için mi haber yapılır?

Haber sitesi açmanın amaçlarından en önemlisi reklam geliri elde etmektir. Reklam geliri kazanmanın en önemli argümanı ise siteye çok sayıda ziyaretçi çekmektir. Sitelere ziyaretçi çekmek için alakasız başlıklarının haber diye sunulduğuna çok kez şahit oluyoruz. Öyle ki büyük ve marka haber sitelerinin de bu yola başvurması durumu daha da kaygılı hale getirmektedir. Sadece reklam geliri amacı ile oluşturulmuş haber sitelerindeki, Google ziyaretçileri için yazılmış spam haberler okuyucuları marka olmuş haber sitelerine yönlendiriyor. Oysa sadece okuyucu için yapılan haberler, okuyucuya mesajı daha kolay ulaştıracağından dolayı daha fazla tercih edilecektir.
 
Haber sitelerinin okuyucuyu Google için oluşturulmuş, amacı hit çekmek olan haberler ile boğan içerikleri, kısa süreli açılıp daha sonra kaderine terkedilen haber siteleri, sadece siyasi amaç ile oluşturulmuş haber siteleri, yalan ve asparagas haberler ile gündem oluşturmaya çalışan haber siteleri, şantaj habercilik için oluşturulmuş haber siteleri okuyucuları daha tarafsız ve özgün haber sitelerine çekiyor. Aslında bu durumu düzeltecek ve internet haberciliğini belirli standartlar ile düzenleyecek bir yasal düzenlemeye ihtiyaç vardır. Basın özgürlüğünü kısıtlamadan yapılması gereken bu yasal düzenleme, Türkiye’de internet haberciliğini daha da geliştirecek ve istenilen düzeye taşıyacaktır.
 

 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Long34 - 5 yıl önce
haber sitelerinin bu kadar fazla olmasına gereç yok bence.. Özellikle yerel haber siteleri tam bir facia. Adamlar bilmem ne köyünde ölen bir ineği bile haber yapabiliyorlar. Artık bu işin suyu çıktı
Avatar
Elif Ünalcı - 5 yıl önce
Bana göre yerel haber siteleri çok önemli. Çünkü birçok ulusal haber sitesi yerel haberlere yer vermiyor. Bundan dolayı kendi bölgelerinde yayın yapan yerel internet haber siteleri veya yerel gazeteler o bölge insanı için çok önemli
Avatar
serva - 5 yıl önce
haber siteleri için yasal mevzuat nedir diye google yazdım ama tatmin edici bir cevap alamadım. böylesine önemli bir konuda devlet işi unutmuş galiba